Antonio Conte zgjoi Interin dhe solli klubin një hap më afër trofeut të parë evropian që nga viti 2010. Tani, ai nuk dëshiron të ndalet.

“Që nga dita e parë, unë jam përqendruar në suksesin e klubit dhe me qëllimin për të luajtur një lojë si kjo. Unë dua ta çoj ekipin deri në fund të rrugës,” tha Conte.

Finalja e Europa League midis Interit dhe Sevillës do të luhet të premten në orën 21.00 në Koln.

“Unë isha në të tetën e finales së Ligës së Kampionëve, në gjysmëfinale dhe tani jam në finalen e Europa League. Mendoj se është punë e mirë stërvitore dhe tani dua të fitoj trofeun”, tha Conte.

Sevilla është sundimtari i Europa League, mbajtës rekord në numrin e trofeve – pesë prej tyre dhe Conte tha se Sevillas duhet t’i tregojnë që duan trofe.

“Ne kemi përparuar shumë. Tani do të japim gjithçka që mundemi. Ne duhet t’i tregojmë Sevilla-s që duam më shumë këtë trofe. Ata janë më me përvojë, por ne kemi përgjigjen. Ne duam të futemi në historinë e klubit. Ne do ta bëjmë këtë vetëm nëse fitojmë. Shanset e tilla nuk fitohen shpesh,” përfundoi Conte.