Kandidati për president i Barcelonës, Jordi Farre ka pohuar se Lionel Messi dëshiron të qëndrojë në klub dhe se, nëse ai fiton zgjedhjet, argjentinasi do të nënshkruajë një kontratë të re.

Marrëveshja aktuale e 33-vjeçarit në “Camp Nou” përfundon në vitin 2021, me Messin që kishte zbuluar Barca kishte bllokuar më parë një largim nga klubi.

Messi, i cili ka qenë i lidhur fort me një lëvizje në Manchester City, do të jetë në gjendje të diskutojë një kalim si transfer i lirë në një klub të huaj kur të hapet afati i transferimeve në Janar, megjithëse Farre është i bindur se ai dëshiron të qëndrojë.

“Messi dëshiron të qëndrojë në Barcelonë. Kjo është ajo që unë di. Familja e tij dëshiron të qëndrojë në Barcelonë dhe ne do të punojmë për këtë”, tha ai.

“Do të shkoja aq larg sa të thosha se nëse fitojmë zgjedhjet, Messi do të rinovojë marrëveshjen e tij. Rinovimi i tij do të ndodhte automatikisht më 25 Janar nëse fitoj zgjedhjet një ditë më parë.”

Farre gjithashtu zbuloi mendimin e tij për nënshkrimin e mundshëm të Neymar dhe sugjeroi që ai do të kërkonte të rikthente sulmuesin e Paris Saint-Germain, i cili u largua nga klubi në vitin 2017, nëse ai zgjidhet president.

“Nënshkrimi i Neymar do të jetë i lirë sepse investimi do të jetë më i madh se shpenzimi”, shtoi ai.

Subjekti i së ardhmes së Neymar është bërë gjithnjë e më i rëndësishëm në Barcelonë pasi ai deklaroi se ai ka një dëshirë të zjarrtë për të luajtur së bashku me Messin edhe një herë, pasi e kishte bërë atë më parë gjatë kohës së tij në “Camp Nou”.