Në një ndeshje miqësore të luajtur para 4,500 shikuesve në stadiumin Kybunpark në St. Gallen, ekipi kombëtar kroat i futbollit mposhti Zvicrën 2:1, duke thyer një seri prej dy humbjeve radhazi.

Zvicra kaloi në epërsi me një gol të Mario Gavranoviq në minutën e 31-të, por nënkampioni i botës e ktheu rezultatin me golat e Josip Brekal (42) dhe Mario Pashaliq (67).

Pas dy humbjeve radhazi nga Portugalia (1-4) dhe Franca (2-4), Kroacia u kërcënua me humbjen e tre ndeshjeve radhazi për herë të dytë në histori.

Kjo i ndodhi asaj vetëm në prag të Kupës së Botës 2006 në Gjermani kur ajo humbi ndeshjet miqësore me Poloninë (0-1) dhe Spanjën (1-2) dhe më pas hapi botërorin me humbje ndaj Brazilit (0-1).

Kombëtarja kroate kthehet të enjten në Zagreb, ku do të vazhdojë të përgatitet për vazhdimin e Ligës së Kombeve dhe ndeshjet kundër Suedisë (11 tetor) dhe Francës (14 tetor) në stadiumin ‘Maksimir’.

“Të Zjarrit” janë në pjesën e pasme të grupit me dy humbje dhe një gol diferencë prej 3-8 pas dy raundeve të grupit 3 të klasës elitare të konkurrencës. Suedia gjithashtu filloi me dy humbje, ndërsa Franca dhe Portugalia kanë nga gjashtë pikë.