Klubi i futbollit Lazio dëshiron të dijë gjithçka sot kur bëhet fjalë për transferimin e David Silva.

Mesfushori afatgjatë i Manchester City shpesh është i lidhur me klubin romak këtë verë, megjithatë, nuk është arritur asnjë marrëveshje përfundimtare.

Ai është praktikisht një lojtar i lirë pas humbjes së “qytetarëve” nga Lyon në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve (3:1), por ende nuk ka vendosur se ku do të vazhdojë karrierën.

Lazio ka ofruar katër milionë në vit dhe pret që ai të marrë një vendim sot.

Përveç ‘bluve qiellorë’, për shërbimet e Silva janë të interesuar edhe Napoli, Valencia dhe Juventus, si dhe një klub nga Katari.

David erdhi në City në vitin 2010 nga Valencia dhe luajti 435 ndeshje për “qytetarët” në të cilat shënoi 77 gola dhe pati 140 asistime.

Me Manchester, ai fitoi katër Premier Ligë, dy Kupa FA, pesë Kupa të Ligës dhe tri Mburoja të Komunitetit.