Në ndeshjen e raundit të 27-të të kampionatit gjerman të futbollit, RB Leipzig mposhti Mainz 5-0 në udhëtim, duke u rikthyer në vendin e tretë në renditje.

Heroi i ndeshjes ishte golashënuesi i trefishtë Timo Werner, i cili shënoi golat në minutat 11, 48 dhe 75. Me tre gola të ri, Werner ka arritur numrin e 24 golave këtë sezon në Bundesligë, dhe më shumë se ai ka vetëm nga sulmuesi i Bayern Munih, Robert Lewandowski, me 27 gola.

Yussuf Poulsen shënoi edhe një gol të shkëlqyeshëm në minutën e 23-të dhe pati dy asistime. Marcel Sabitzer shënoi në minutën e 36-të.

Me këtë fitore, RB Leipzig u rikthye në vendin e tretë me 54 pikë, tre më pak se Borussia Dortmund në vendin e dytë, ndërsa kryeson Bayern me 61 pikë