Barcelona ka bërë më në fund hapin konkret për të rinovuar kontratën me yllin argjentinas, Lione Messin. Sipas televizionit spanjoll “TV3”, propozimi përmban dy vjet rinovim me pagë të përgjysmuar dhe angazhimi në bordin ekzekutiv të klubit pas përfundimit të karrierës.

Presidenti Joan Laporta është duke punuar për mbajtjen e argjentinasit dhe ka filluar ta diskutojë atë me Jorgen, babai i lojtarit që kujdeset për interesat e tij, në një takim që është zhvilluar javën e kaluar.

Shifrat e propozimit nuk janë përshkruar plotësisht, sepse rezultatet e katër auditimeve financiare që menaxhmenti ka porositur ende nuk janë gati dhe do të pritet pasqyrimi i tyre.

Barcelona, sipas transmetuesit katalanas ka shprehur synimin për t’i ofruar Messit një kontratë dy-vjeçare, lojtari do të pranonte të merrte më të mirën në Kupën e Botës në vitin 2022 në Katar (ndoshta i fundit) ku do të provojë përsëri për të udhëhequr Argjentinën për të fituar këtë turne, por me pagën e ulur në 50%.

Paris-Saint-Germain dhe Manchester Cityt janë skuadrat të cilat kanë shprehur gatishmëri për ta transferuar Leo Messin.