Pasi Tottenham luajti 1-1 kundër Crystal Palace, futbollistët e Liverpoolit u penguan në Fulham të dielën, gjithashtu duke luajtur 1-1. Tani Tottenhami udhëheqës dhe Liverpooli i vendit të dytë janë përsëri të barabartë në pikë, të dy klubet kanë nga 25 pikë.

Fulham kaloi në epërsi në pjesën e parë përmes Bobby De Cordova-Reid në minutën e 25-të. Në vazhdim, Liverpool dominoi dhe arriti të barazonte nga pika e bardhë, e cila u realizua nga Mohamed Salah në minutën e 79-të.

Tottenham mbeti pa një fitore në raundin e 12-të të Premier League në dhjetë minutat e fundit të ndeshjes, ndërsa mesfushori i Crystal Palace, Jeffrey Schlupp vendosi topin në rrjetë për finalen 1-1 në minutën e 81 pas një pauze dhe një reagimi të dobët nga portieri Lloris.

Tottenham kaloi në epërsi në minutën e 23-të, kur Harry Kane nga 25 metra goditi topin në mënyrë të përsosur. Ky ishte goli i tij i nëntë në Premier League dhe ai gjithashtu ka dhjetë asistime. Njeriu tjetër i dyshes sulmuese të Spurs, koreani Heung-min Son, ka dhjetë gola dhe katër asistime në llogarinë e tij.

Në ndeshjen e parë të programit të së dielës, Southampton mundi Sheffield United 3-0 në shtëpi me golat e Che Adams (34), Stuart Armstrong (62) dhe Nathan Redmond (83). Sheffield United është ende klubi i vetëm në Premier League pa asnjë fitore këtë sezonin, në vendin e fundit me vetëm një pikë.

Tabela:

1. Tottenham 12 7 4 1 24:10 14 25

2. Liverpool 12 7 4 1 27:18 9 25

3. Southampton 12 7 2 3 24:17 7 23

4. Chelsea 12 6 4 2 25:12 13 22

5. Leicester City 11 7 0 4 21:15 6 21

6. West Ham 12 6 2 4 20:15 5 20

7. Everton 12 6 2 4 21:18 3 20

8. Manchester U. 11 6 2 3 19:17 2 20

9. Manchester City 11 5 4 2 17:11 6 19

10. Aston Villa 10 6 0 4 21:13 8 18

11. Crystal Palace 12 5 2 5 18:17 1 17

12. Newcastle United 11 5 2 4 14:16 -2 17

13. Wolverhampton 12 5 2 5 11:16 -5 17

14. Leeds United 12 4 2 6 17:22 -5 14

15. Arsenal 11 4 1 6 10:14 -4 13

16. Brighton 11 2 4 5 15:18 -3 10

17. Fulham 12 2 2 8 12:22 -10 8

18. Burnley 10 1 3 6 5:18 -13 6

19. West Bromwich 12 1 3 8 9:25 -16 6

20. Sheffield United 12 0 1 11 5:21 -16 1