Mohamed Salah luante sikur Lionel Messi në stërvitje te Chelsea dhe Jose Mourinho nuk arriti të merrte më të mirën nga sulmuesi , sipas ish-shokut të skuadrës, Filipe Luis.

Chelsea bleu Salahin në janar të vitit 2014 nga Baselli për 11 milionë funte, por ishte një magji jo e mirë për lojtarin egjiptian nën drejtimin e Mourinhos duke startuar në vetëm 10 ndeshje, duke shënuar dy herë dhe duke siguruar tre asistime para se të dërgohej në huazim te Fiorentina një vit më vonë.

Pastaj aventura e tij vazhdoi me Romën në Serie A dhe ishin paraqitjet e tij të mira që e bindën Liverpoolin t’i jepte atij një shans të dytë në futbollin anglez.

Me “The Reds”, Salah fitoi Premier Ligën dhe Ligën e Kampionëve, dhe Filipe Luis, tha se talenti i tij ishte gjithmonë i dukshëm në “Stamford Bridge”.

“Unë e fitova kampionatin me Mourinhon. Por ai nuk e mori më të mirën nga unë, ashtu siç nuk e bëri me Salah”, tha për “Guardian” ish-përfaqësuesi i Brazilit.

“Kur ai shkoi në Fiorentina, unë i thashë:” Pse po shkon, Momo? Ky është Chelsea “. Dhe ai tha: ‘Duhet të luaj’. Mendova: ‘Ky djalosh është i mirë’. Ai kurrë nuk shkoi për para ose për të fituar më shumë; ai shkoi për të treguar se mund të luante. Në stërvitje ai ishte si Messi. Në të vërtetë, si Messi. Pyesni këdo. ”

Filipe Luis erdhi në Chelsea në korrik të vitit 2014 sapo fitoi LaLigan me Atletico Madridin, një klub me të cilin ai ishte gjithashtu fitues i Copa del Rey dhe Ligës së Evropës dhe një nënkampion i Ligës së Kampionëve para se të transferohej në Londër.

Pavarësisht reputacionit të tij si një nga mbrojtësit më të mirë të majtë në botë në atë kohë, Mourinho i dha atij vetëm 26 paraqitje në të gjitha garat dhe nëntë ndeshje si titullar në Premier League.