​Norvegjia e Hungaria raportojnë rastet e para me linë e majmunit

Hungaria ka konfirmuar rastin e saj të parë të lisë së majmunit, tha të martën kirurgu i përgjithshëm Cecilia Muller për agjencinë shtetërore të lajmeve MTI.

Pacienti është një burrë 38-vjeçar dhe autoritetet shëndetësore janë ende duke hetuar nëse ai ka udhëtuar jashtë vendit kohët e fundit, tha ajo.

Përveç Hungarisë edhe Norvegjia ka identifikuar rastin e parë të lisë së majmunëve, tha të martën Instituti i Shëndetit Publik (FHI).

Personi i infektuar kohët e fundit kishte udhëtuar jashtë vendit dhe rasti lidhet me shpërthimin e vazhdueshëm në Evropë./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button