Shqipëria do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot kryesisht të qëndrueshëm, por që në zonat jugore nuk përjashtohet mundësia për reshje.

Sipas meteorologëve sot temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 11 gradë në 24 gradë Celsius, në zonat e ulëta nga 19 në 32 gradë Celsius dhe në zonat bregdetare nga 20 gradë në 33 gradë Celsius.

Era do të fryejë në drejtim Verior-Veriperëndimor ndërsa forca e valëzimit në det do të jetë 4 ballë.