Sulmuesi çek, Patrik Schick, u transferua nga Roma në Bayer Leverkusen për 26.5 milionë euro, dhe Roma gjithashtu ka të drejtë në dhjetë për qind të shumës nga transferimi i ardhshëm. Schick ka nënshkruar një kontratë pesëvjeçare me Bayer Leverkusen, raportojnë mediat italiane.

Reprezentuesi çek arriti në Romë në verën e vitit 2017 nga Sampdoria për 42 milionë euro, por në dy sezone në klubin romak ai shënoi vetëm tetë gola. Ai e kaloi sezonin e kaluar si huazim në Leipzig, ku shënoi 10 gola. Por pas skadimit të huas, Leipzig nuk dëshironte të blinte kontratën e tij, kështu që Patrik Schick përfundoi në Bayer Leverkusen.