Partia Demokratike e Kosovës sot i ka bërë thirrje kryeministrit Albin Kurti dhe ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia që të sqarohet për dështimin e nënshkrimit të kontratës për furnizimin me vaksinat Pfizer.

Shefi i Grupit Parlamentar të kësaj partie, Abelard Tahiri ka thënë se dokumentet e publikuara dje në media, tregojnë qartë dështimin e qeverisë aktuale. Për më tepër, ai ka bërë thirrje që prokuroria të mos bie nën ndikimin e kryeministrit Kurti.

Sipas tij, ajo çfarë është thënë mbrëmë nga ministri Arben Vitia është e pamjaftueshme dhe ngjallë më shumë dyshime për sigurimin e vaksinave për imunizim. Në një konferencë për media, Tahiri ka thënë se PDK është duke ndjekur me shqetësim, dështimin e nënshkrimit të kontratës për sigurimin e vaksinave.

“Ky dështim është i qëllimshëm, atë që parë dje nga ministri I Shëndetësisë, Arben Vitia dhe zyrtarët e qeverisë, ai arsyetim është i paqëndrueshëm. Ne kërkojmë sot nga kryeministri Kurti dhe nga ministri Vitia që të dalin para qytetarëve të Kosovës, të jenë transparent, të jenë të qartë se pse ka dështuar ky furnizim i vaksinave në Republikën e Kosovës. Sot shtetet në botë janë në garë për të siguruar vaksinat, sepse janë në garë për mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve të Kosovës. Te ne numri i vdekjeve po rritet çdo ditë”, ka deklaruar Tahiri në konferencë për media.

Ai ka shtuar se vetëm prej kohës kur është formuar qeveria e re, kanë vdekur 293 persona. Tahiri ka shtuar se pushteti po dështon në sigurimin e vaksinës dhe mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve.

“Tashmë një gjë është e qartë që kompanitë të cilat prodhojnë vaksina për COVID-19, ato nuk bëjnë marrëveshje me sekser, ato bëjnë marrëveshje vetëm me shtetin. Dhe nëse dikush mund të sigurojë vaksinë në një vend është vetëm shteti. Jo ndërmjetësues që ndoshta kjo qeveri është duke kërkuar që të sigurojë përmes ndërmjetësuesve. Ju bëjmë me dije që një gjë e tillë është e pamundur “, ka shtuar Tahiri.

Pas intervistimit të gazetarit nga prokuroria në lidhje me publikimin që thotë se Vitia nuk ka nënshkruar kontratën për sigurimin e vaksinave, Tahiri ka ftuar këtë institucion që të mos bie nën ndikimin e kreut të qeverisë.

“Kërkojmë nga Prokuroria e Shtetit që mos të bie nën ndikimin e kryeministrit Kurti. Pra, sulmi ndaj mediave të lira në Republikën tonë është i papranueshëm. Nxjerrja në pah e dështimeve të Qeverisë së Kosovës, nxjerrja në pah e abuzimeve që mund të ndodhin nga qeveria dhe ministrat e kësaj qeverie janë tepër të rëndësishëm dhe këtë mund ta bëjnë vetëm mediat. Prandaj e dënojmë dhe denoncojmë çfarëdo sulmi që mund të bëhet qoftë nga prokuroria, qoftë nga kryeministri ndaj mediave tona të lira”, ka shtuar shefi i GP-së së PDK-së.

Më tej, ai i ka bërë thirrje kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufcës që sa më parë të mbledh kryesinë për caktimin e datës për diskutimin e kësaj çështje. Ai thirrje u ka bërë edhe shërbyesve civilë që të nxjerrin në pah parregullsitë dhe shkeljet e qeverisë.