​Pentagoni teston me sukses një raketë ndërkontinentale

Test zhvillimi për raketën e re

SHBA-ja njoftoi sot se kishte testuar me sukses një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) Minuteman III, e pajisur me një dispozitiv të ri, e destinuar për të modernizuar këto raketa tokë ajër të vjetëruara.

“Raketa u lëshua në orën lokale 00:33 (08:33 GMT) që prej bazës ajrore të Vandenbergut, në Kaliforni dhe përshkoi 6760 kilometra mbi Paqësor para se të binte në det pranë ishullit të Kwajalein, në ishujt Marshall”, njoftoi ushtria amerikane në një komunikatë.

“Testimi i kësaj rakete ishte një test zhvillimi dhe jo një provë rutinë si ajo e kryer më 2 tetor”, theksoi US Air Force.

Back to top button