Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 254

​Protestuesit i vunë flakën ndërtesës së qeverisë paralele në Libi

1 min read

 

Protestuesit i vunë zjarrin selisë së qeverisë paralele në Bengazi, qyteti i dytë më i madh në Libi, me ç’rast u shkaktuan dëme të mëdha materiale, thanë burime pranë forcave të sigurisë.

“Një grup protestuesish sulmuan këshillin e ministrave që ndërtonin herët këtë mëngjes, i vunë flakën dhe ikën”, tha sot një burim pranë Ministrisë së Punëve të Brendshme të qeverisë paralele në Libi.

Policia dhe zjarrfikësit arritën shpejt në vendin e ngjarjes dhe shuan zjarrin, në të cilin u shkatërrua hyrja kryesore e ndërtesës.

Libia ka qenë në kaos që nga viti 2011, kur diktatori Muammar Gaddafi u përmbys dhe u vra. Që nga viti 2015, Libia është ndarë midis dy qeverive rivale – rebele në lindje dhe asaj të njohur ndërkombëtarisht në Tripoli./kp