​Pse plasaritet lëkura nëpër gishta?

Lëkura në çdo pjesë të trupit është e prirë ndaj plasaritjes, madje edhe në duar dhe majat e gishtave.
Zakonisht është një simptomë e lëkurës së thatë dhe të irrituar, por ka shumë shkaqe të mundshme.
1. Moti i ftohtë
Lagështia dhe temperatura e ulët në dimër mund ta thajnë lëkurën tuaj. Ngrohja e brendshme gjithashtu redukton lagështinë në shtëpinë tuaj.
2. Ngacmues kimik
Shumë produkte të tilla si sapuni i fortë dhe detergjenti për larjen e enëve mund të përmbajnë kimikate të forta. Këto substanca dëmtojnë barrierën mbrojtëse të lëkurës dhe shkaktojnë tharje.
3. Ujë i nxehtë
Uji i ngrohtë kur bëni dush ose lani enët mund të zvogëlojë lagështinë e lëkurës.
4. Medikamentet
Thatësia mund të jetë një efekt anësor i disa ilaçeve si retinoidet.
5. Lagështia e tepërt
Kur lëkura është vazhdimisht e ekspozuar ndaj lagështirës, ajo në fakt mund të shkaktojë acarim dhe tharje. Kjo ndodh, për shembull, me këmbët pasi keni veshur çorape të djersitura për një kohë të gjatë.
6. Gjenetika
Për disa njerëz, lëkura e gishtave, duarve dhe këmbëve plasaritet më shpesh për shkak të një predispozicioni gjenetik.
Përveç kësaj, plasaritja e lëkurës së duarve mund të ndikohet nga kushte dhe sëmundje të ndryshme.
1. Ekzema
Ekzema është një gjendje e lëkurës që shkakton skuqje dhe kruajtje. Njihet gjithashtu si dermatiti atopik. Mund të ndodhë kudo në trup, por më së shpeshti prek fytyrën, duart, gishtat dhe palosjet e brendshme të duarve dhe prapa gjunjëve. Disa simptoma të ekzemës janë lëkura e thatë, qërimi, flluska, kruajtje intensive dhe njolla të ashpra dhe me luspa.
2. Psoriaza
Psoriaza është një çrregullim i mosfunksionimit të imunitetit që shkakton rritjen e shpejtë të qelizave të lëkurës. Ndërsa qelizat shtesë grumbullohen, lëkura bëhet me luspa dhe inflamacioni ndodh në vendin e prekur. Grumbullimi i shpejtë i qelizave mund të çojë në tharje dhe çarje, formimin e njollave të kuqe, luspa të bardha argjendi dhe shoqërohet me kruajtje intensive.
3. Diabeti
Njerëzit me diabet shpesh përjetojnë ndryshime në rrjedhën e gjakut në ekstremitete, veçanërisht në duar dhe këmbë, dhe shpesh kanë lëkurë të thatë dhe të plasaritur. Zakonisht shfaqet së pari në këmbë, por mund të prekë duart dhe gishtat. Nëse keni majë të gishtave të thatë dhe të plasaritur për një kohë të gjatë, bisedoni me mjekun tuaj për të parë nëse mund të keni diabet.
Të dyja kushtet besohet të jenë të lidhura me një sistem autoimun tepër aktiv dhe mund të aktivizohen nga faktorë të jashtëm, duke përfshirë alergjenët dhe temperaturën e ndryshueshme.
Kujdesi për lëkurën e gishtave
Disa trajtime që mund të kryeni në shtëpi do t’ju ndihmojnë shumë të shëroni lëkurën e plasaritur në gishta dhe të parandaloni plasaritjen e mëtejshme.
1. Vajra natyrale
Vajrat më të mirë për lëkurë shumë të thatë dhe të plasaritur janë vaji i kokosit, jojoba, ulliri dhe bajame. Kini kujdes që të përdorni vetëm vajra me presion të ftohtë pa aditivë.
2. Vazelinë
Vazelina është një preparat i modës së vjetër që përdoret prej vitesh për të zbutur lëkurën. Ka aftësinë për të mbajtur lagështinë dhe ndihmon në shërimin më të shpejtë të lëkurës. Aplikoni pak vazelinë në duart tuaja, vishni doreza dhe flini me to.
3. Gjalpë shea
Shea ose gjalpi shea siguron kujdes të thellë të lëkurës dhe gjithashtu ndihmon me sëmundjet e lëkurës.
Si të parandaloni plasaritjen e lëkurës në gishta?
Pasi të keni shëruar lëkurën tuaj, është e rëndësishme të adoptoni disa zakone në mënyrë që lëkura juaj të mos plasaritet më:
· Lani duart me ujë të vakët
· Përdorni sapunë të butë për larje
· Lyeni duart me krem pas çdo larjeje
· Vendosni doreza mbrojtëse kur lani dhe pastroni
· Fshini butësisht duart tuaja me një peshqir të thjeshtë ose letre pas larjes
· Vendosni doreza në dimër.

Back to top button