Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 254

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

3 min read

 

Presidenti amerikan Joe Biden dhe homologu i tij rus Vladimir Putin ranë dakord për të rifilluar bisedimet e kontrollit të armëve dhe për të kthyer ambasadorët në kryeqytetet e njëri-tjetrit pasi ata u tërhoqën në fillim të këtij viti.

Takimi në bregun e liqenit Villa La Grange në Gjenevë zgjati më pak se katër orë – shumë më pak sesa këshilltarët e Biden kishin thënë se prisnin.

Putini e quajti Biden, 78-vjeç, një partner konstruktiv, me përvojë dhe tha se ata flisnin “të njëjtën gjuhë”, por shtoi se nuk kishte pasur miqësi, përkundrazi një dialog pragmatik në lidhje me interesat e dy vendeve të tyre.

Ai tha se ishte “e vështirë të thuhej” nëse marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara do të përmirësoheshin, por se kishte një “paraqitje të shkurtër shprese” në lidhje me besimin e ndërsjellë, raporton Reuters.

Putin, 68-vjeç, i cili ishte i pari që informoi gazetarët, tha se takimi kishte qenë konstruktiv, pa armiqësi, dhe kishte treguar dëshirën e udhëheqësve për të kuptuar njëri-tjetrin.

Ai gjithashtu tha se Rusia dhe Shtetet e Bashkuara ndanë një përgjegjësi për stabilitetin bërthamor dhe do të zhvillojnë bisedime mbi ndryshimet e mundshme në traktatin e tyre të zgjatur së fundmi për kufizimin e armëve.

Por ai tregoi pak oreks për kompromis në një varg çështjesh të tjera, duke hedhur poshtë shqetësimet e Uashingtonit në lidhje me arrestimin e figurës së opozitës Alexei Navalny, në lidhje me praninë e shtuar ushtarake të Rusisë pranë kufirit lindor të Ukrainës dhe në lidhje me sugjerimet e SHBA që rusët e paidentifikuar janë përgjegjës për një seri sulmesh kibernetike në Shtetet e Bashkuara.

Putini tha se Navalny kishte injoruar ligjin dhe kishte ditur se çfarë do të ndodhte nëse ai do të kthehej në Rusi nga Gjermania, ku ai kishte marrë trajtim për një përpjekje brenda Rusisë për ta vrarë atë me helm.

Ai gjithashtu akuzoi Kievin për thyerjen e kushteve të një marrëveshje armëpushimi me rebelët pro-rusë në Ukrainën lindore.

Udhëheqësi i Kremlinit tha se Uashingtoni dhe Moska do të fillojnë konsultimet mbi sigurinë kibernetike, duke shtuar se shumica e sulmeve kibernetike ndaj Rusisë erdhën nga Shtetet e Bashkuara.

Në shkurt, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara zgjatën për pesë vjet traktatin e ri START, i cili kap numrin e kokat strategjike bërthamore që ata mund të vendosin dhe kufizon raketat dhe bombarduesit me bazë tokësore dhe nëndetëse për t’i dorëzuar ato.

Të dy palët kishin thënë përpara samitit se ata shpresonin për marrëdhënie më të qëndrueshme dhe të parashikueshme, edhe pse ishin në mosmarrëveshje për gjithçka, nga kontrolli i armëve dhe sulmet kibernetike deri te ndërhyrjet e zgjedhjeve dhe Ukraina.