Nëse nuk keni menduar shumë për imunitetin deri në situatën e re me koronavirusin, sot me siguri po pyesni se si ta forconi, pasi ekspertët vazhdimisht deklarojnë se sa e rëndësishme është në luftën kundër këtij virusi të vazhdueshëm.

Për fat të mirë, një gamë e tërë procedurash mund të sigurojnë dhe ruajnë funksionimin optimal të sistemit imunitar, dhe një nga ato themelore është një dietë e ekuilibruar që do të sigurojë një furnizim optimal të lëndëve ushqyese. Kjo do të thotë që vaktet ditore janë një burim i vitaminave, mineraleve, aminoacideve thelbësore, acideve yndyrore të rëndësishme dhe karbohidrateve komplekse.

Gjithashtu, produktet e qumështit duhet të përfshihen në dietë. Është e nevojshme të zvogëlohet marrja e lartë e yndyrave të ngopura, mishit të kuq, ushqimeve të pasura me acide yndyrore trans dhe të rritet marrja e fibrave dietike dhe ushqyesve të tjerë të vlefshëm.

Është e nevojshme të pini rreth një litër e gjysmë lëng çdo ditë, ujë ose çaj bimor të pa ëmbëlsuar, në mënyrë që të hidratoni dhe detoksifikoni trupin.

Marrja e sasisë së kërkuar të lëngjeve është thelbësore për ruajtjen e lagështisë në mukozat, kështu që shkaqet e ftohjeve nuk do të kenë asnjë mundësi t’i depërtojnë ato.

Marrja e lartë e sheqerit është treguar se rrit mundësinë e infektimit. Sheqeri, në fakt, zvogëlon seriozisht aftësinë e qelizave të bardha të gjakut për të shkatërruar bakteret.

Gjithashtu, flini mjaftueshëm. Ndërsa flemë natën, trupi mbledh energji të re. Një numër i mjaftueshëm i orëve të gjumit zvogëlon mundësinë e ftohjes.

Marrja optimale e vitaminave dhe mineraleve, fito-kimikateve, aminoacideve thelbësore dhe acideve yndyrore të pangopura është e nevojshme për funksionimin e duhur të sistemit imunitar, por shpesh nuk i marrim sa duhet përmes ushqimit. Në këtë rast, suplementet dietike me lëndë ushqyese që marrin pjesë në proceset metabolike dhe ndihmojnë në funksionimin e duhur të trupit janë të dobishme.

Një aleat i rëndësishëm në luftën kundër sëmundjes, vitamina C mund të përdoret në doza më të vogla në parandalim ose të rritet në fazën akute të sëmundjes, kur është më mirë të ndani marrjen e saj në disa doza ditore. Vitamina C e përdorur më së miri vjen nga burimet natyrore në kompleks me bio-flavonoidet.

Gjithashtu, kërkimet e fundit kanë konfirmuar se vitamina D3 është e rëndësishme në sistemin imunitar dhe mungesa e saj rrit ndjeshmërinë ndaj infeksioneve. Ndërsa na duhet dielli për sintezën e vitaminës D, fillimi i vjeshtës nuk është në favor të tij. Rekomandohet plotësim, me kujdes në dozimin.