Simptoma paralajmëruese

Simptoma paralajmëruese

Më shpesh ne dëmtojmë shëndetin tonë nga ushqimi i dobët, lëvizja e pamjaftueshme, por edhe stresi.

Ne ju sjellim një përmbledhje të simptomave që ju paralajmërojnë të ndaloni dhe ndryshoni disa gjëra në jetë.

Cilësi e dobët e flokëve

Majat e plasaritura të flokëve, rënia e flokëve dhe zbokthi janë shenja që ushqeheni dobët dhe keni mungesë proteine, yndyra të shëndetshme, hekur dhe zink, si dhe vitaminë C. Flokët tuaj janë nga të parat që dërgojnë mesazhe se nuk jeni ekuilibruar.

Plakja e parakohshme

Askush nuk mund të shmangë plakjen, por ju mund të shmangni plakjen e parakohshme. Tharja e lëkurës dhe shfaqja e rrudhave ndonjëherë ndodhin më herët, pasi nuk konsumoni mjaft fruta dhe perime, dhe trupit tuaj i mungojnë vitaminat A, C, D dhe E, si dhe karotenoide dhe flavonoide. Nëse doni të shmangni këtë, konsumoni shumë fruta dhe perime çdo ditë.

Gjendje e dobët e zgavrës së gojës

Inflamacioni i mishrave të dhëmbëve, gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve, prishja e shpeshtë e dhëmbëve dhe ndryshimet në gjuhë tregojnë se keni shumë sheqer jo të shëndetshëm në ushqimin tuaj.

Ju mund të mos hani ëmbëlsirat çdo ditë, por konsumoni lëngje dhe ushqime të tjera që nuk dini se përmbajnë sheqer. Kjo lloj diete në mënyrë të pashmangshme çon së pari në probleme në zgavrën me gojë dhe më pas në probleme më serioze.

Humbje e papritur e peshës ose shtimit të peshës

Çdo ndryshim i papritur i peshës së trupit është një shenjë se jeni në çekuilibër total në aspektin e dietës, dhe hulumtimet tregojnë se kjo mund të çojë në kancer me kalimin e kohës.

Sigurohuni që të ekuilibroni dietën tuaj, zgjidhni ushqime të shëndetshme dhe mos lejoni që rrethanat e jashtme të ndikojnë në oreksin tuaj të tepërt ose shumë të vogël. Mbani në mend pasi që kjo ka të bëjë me shëndetin tuaj.

Probleme me përqendrimin dhe kujtesën

Nëse vëreni që shpesh i harroni gjërat, mbani mend dobët dhe keni vështirësi të përqendroheni, dieta juaj ka të ngjarë të jetë e ulët në acide yndyrore omega 3, të cilat janë thelbësore për funksionimin e shëndetshëm të trurit.

Nëse nuk doni të thelloni më tej problemin, përpiquni të hani sa më shumë peshk dhe arra.

Probleme me tretjen

Problemet me tretje si kapsllëku, diarreja dhe fryrja janë një shenjë që nuk konsumoni mjaftueshëm fibra. Me kalimin e kohës, probleme të tilla mund të çojnë gjithashtu në sëmundje serioze siç është kanceri.

Lodhje dhe rraskapitje

Shumica e njerëzve së pari do të ankohen për simptomat e lodhjes dhe rraskapitjes, dhe këto janë shenjat e para që ju po hani dobët. Ekziston vetëm një mënyrë për të zgjidhur problemin – duke ndryshuar dietën tuaj në drejtim të sa më shumë ushqimeve të shëndetshme të jetë e mundur, duke ushtruar rregullisht dhe duke pasur gjumë të mirë.