Në Stamboll, i cili është një nga qytetet më të populluara në botë dhe pret miliona turistë nga e gjithë bota gjatë gjithë vitit, ekziston një heshtje e paparë, për shkak të masave të marra nga autoritetet turke për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Rrugët e Stambollit janë të zbrazëta pasi hyri në fuqi shtetrrethimi, i vendosur për të shtypur përhapjen e një lloji të ri të koronavirusit.

Rrethimi në qytetin që shtrihet në dy kontinente filloi në orën 21:00 sipas kohës lokale.

Rreth ndalimit të orarit respektohet në të gjitha pjesët e Stambollit. Forcat e policisë kanë ngritur pika kontrolli dhe do të kontrollojnë lejet e atyre që lëvizin.

Në disa pjesë, një numër më i vogël i qytetarëve mund të shiheshin duke pritur transportin e qytetit për në shtëpi, por edhe një numër më i vogël i turistëve.

Turqia ka regjistruar 30 mijë e 110 raste të reja me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit.

Numri i përgjithshëm i rasteve pozitive që nga fillimi i pandemisë në Turqi ka arritur në 506 mijë e 966 të infektuar.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë në Turqi gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 190 persona, teksa numri i përgjithshëm i viktimave ka arritur në 13 mijë e 936.