Të paktën 8000 persona janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre, pasi një zjarr masiv ka përfshirë zonën e Riverside County, në Kaliforninë Jugore.

Sipas autoriteteve zjarri ka nisur që të premten dhe forcat zjarrfikëse ende nuk kanë arritur ta vendosin nën kontroll.

Si pasojë, një shtëpi është shkrumbuar, ndërsa mijëra hektarë tokë janë shkretuar.

Dyshimet e para tregojnë se zjarrvënia mund të jetë e qëllimshme./kp