Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 254

​ZRRE licensoi dy hidrocentralet e Kelkos, Hoxha e quan akt të pandershëm

1 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

 

Zyra ligjore e Kuvendit të Kosovës ka rekomandu që Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Kosovë nuk ka kompetencë ligjore për pezullimin e lëshimit të lejeve të reja dhe rilicencimin e hidrocentraleve.

Në mbledhjen e sotme, njëzëri gjithë anëtarët e këtij komisioni kanë shprehur indinjatën e thellë ndaj ZRRE-së për lëshimin e licencave të operimit afatgjatë për dy hidrocentralet e Kelkosit.

Në lidhje me këtë vendim, kryetarja e komisionit, Eliza Hoxha tha se Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka bërë një akt të pandershëm, pasi sipas saj para dy jave në komision kanë thënë se Kelkos nuk i ka plotësuar kushtet për licenca.

Ndërkaq, anëtari i komisionit nga radhët e LVV-së, Artan Abrashi tha se puna e këtij komisioni dhe Kuvendit është goditur nga ZRRE-ja në vendimin e tyre të fundit.