Prej 13 marsit kur edhe u paraqiten dy rastet pozitive me SARS CoV2 në Kosovë, numri i të infektuarve ka shkuar në 47 mijë e 499.

Në të dhënat e Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) bëhet e ditur që 1 mijë e 225 qytetarë kanë vdekur shkak i infektimit me COVID-19.

Ndërkohë që në raportin e fundit në vend u raportua për 5 vdekje dhe 296 raste të reja me COVID-19.

Kurse aktualisht janë 11 mijë e 318 raste aktive më këtë virus.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.158 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 296 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 1 rast (79 vjeç), Rahovec 1 rast (58 vjeç), Lipjan 1 rast (78 vjeç), Klinë 1 rast (63 vjeç) dhe Viti 1 rast (65 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 47.499 raste nga 166.741 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.225 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 319 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 34.956 raste, kurse numri i rasteve aktive është 11.318”, thuhet në raportin e fundit të IKSHPK-së.