Babagjyshi ndër vite

Babagjyshi ndër vite

Babagjyshi është akteri kryesor në festat e fundvitit, veçanërisht në filmat që përgatiten për krishtlindje apo vitin e ri.

Në filmat e shumtë që i kushtohen festave të fundvitit, rolin e babagjyshit e luajtën aktorë të njohur, shkruan rtv21.tv

Lista e  10 aktorëve që luajtën këtë rol ndër vite:

Tim Allen veshi kostumin e kuq në seritë e filmit “Santa Clause”. Aktori veshi këtë kostum në tre filma të tillë që u lansuar në vitet: 1994, 2002 dhe 2006.

Tim Allen wore the red suit in the

Ed Asner ka luajtur rolin e babagjyshit në disa filma, duke përfshirë këtu edhe filmin, “Elf’. Aktori është i famshëm për portretizimin e Lou Grant në “The Mary Tyler Moore Show”, i veshur së pari si babagjysh në filmin, “The Christmas Star” që ishte publikuar në vitin 1986.

Ed Asner played Santa in several movies, including

Asner luajti rolin e njejtë edhe në filmat: “Elf”, “Elf: Buddy’s Musical Christmas” dhe “Christmas on the Bayou”, shkruan rtv21.tv

Në filmin origjinal “Miracle on 34th Street”, Edmund Gween duke luajtur rolin e Kris Kringle.

Në vitin 1947 kur është lansuar filmi klasik i “Miracle on 34th Street” (që ishte ri-bërë edhe njëherë në vitin 1994), rolin e babagjyshit e kishte luajtur Edmond Gwenn.

In the original

Jim Broadbent ishte babagjyshi në filmin “Get Santa”, shkruan rtv21.tv

Aktori i njohur Jim Broadbent, që ju mund ta njihni nga roli i  Archmaester Ebrose në “Game of Thrones”, kishte luajtur rolin e babagjyshit në komedinë familjare, “Get Santa”.

Jim Broadbent was Santa in

Paul Giamatti luajti rolin e vëllait të babagjyshit në “Fred Claus”.

Aktori këtë rol e kishte luajtur në vitin 2007 në një film të zhanrit komedi dhe avanturë në “Fred Claus”.

Paul Giamatti played Santa's brother in

Chevy Chase ishte veshur si babagjyshi në “ National Lampoon’s Christmas Vacation”

Sikur në “National Lampoon” ashtu edhe në seritë “Christmas Vacation”, Chevy Chase kishte luajtur rolin e babagjyshit.

Chevy Chase dressed up as Santa in

Në filmin “Bad Santa” rolin e babagjyshit e luajti Billy Bob Thornton, shkruan rtv21.tv

“Bad Santa” i publikuar në vitin 2003, akter kryesor kishte aktorin Billy Bob Thornton që luajti rolin e një babagjyshi të keq.

In

Tyler Perry luajti rolin e një babagjyshi që punon në një dyqan në filmin “A Madea Christmas”

Ky film ishte publikuar në vitin 2013 dhe në rolin kryesor luante aktori dhe komediani i njohur, Tyler Perry.

Tyler Perry's tough persona works as a mall Santa in

Kurt Russell portretizoi babagjyshin në “Christmas Chronicles”

Ky film është publikuar në vitin 2018 dhe në rolin kryesor luan Kurt Russell, shkruan rtv21.tv

Kurt Russell portrayed the title character in Netflix's

Leslie Nielsen në filma luajti rolin e babagjyshit dy herë

Aktori kanadez luajti rolin e babagjyshit në filmin “All I Want for Christmas” në vitin 1991 dhe “Santa Who?” në vitin 2000./21Media

Leslie Nielsen appeared as Santa in two movies.

Përgatiti rtv21.tv