Ja se si mund t'i parandaloni aknet

Ja se si mund t’i parandaloni aknet

Nëse keni problem me aknet dhe dëshironi që t’i hiqni qafe njëherë e përgjithmonë, atëherë në këtë artikull do t’i gjeni mënyrat se si t’i evitoni ato.

Dhjetë mënyra për parandalimin e akneve:

Pastrojeni fytyrën

Është e rëndësishme që ta pastroni fytyrën dy herë në ditë edhe nëse nuk keni akne. Fytyrën pastrojeni me ujë të ngrohtë dhe mos përdorni sapun të fortë, pasi që do të shkaktojë irritim në lëkurën tuaj.

Përdorni hidratues

Shumica e kremrave dhe barërave për ilaçe kanë përbërës që thajnë lëkurën tuaj, për këtë arsye gjithmonë përdorni hidratues, pasi që ndihmon në zvogëlimin e tharjes së lëkurës, përcjell rtv21.tv

Trajtoni aknet me produkte

Provoni që të trajtoni aknet me produkte, të cilat mund t’i blini pa udhëzues nga mjeku.

Kujdes me grimin

Nëse vëreni që në fytyrën tuaj po shfaqen akne të reja, atëherë shmangini përdorimit të pudrës.

Keni kujdes çfarë produkte përdorni për flokë

Provoni të mos përdorni produktet me aromë apo vajra në flokët tuaja, pasi që ato mund të rrëshqasin në fytyrën tuaj dhe mund të bllokojnë poret e lëkurës, duke shkaktuar irritim.

Mos prekni fytyrën me duar

Mos e prekni fytyrën tuaj me duar, pasi që kjo mund të përhapë baktere, por edhe rrezikoni të irritoni lëkurën tuaj, përcjell rtv21.tv

Qëndroni larg diellit

Rrezet ultraviolet të diellit mund të skuqin dhe ta bëjnë me njolla lëkurën tuaj. Për këtë arsye është e këshillueshme që nga ora 10 e mëngjesit deri në 4 të pasdites të mos dilni shumë në diell.

Kujdes me ushqimet

Duhet t’i shmangni ushqimet që kanë shumë yndyrë si dhe produktet e qumështit, pasi që mund të shkaktojnë akne.

Bëni ushtrime fizike

Ushtrimet fizike jo vetëm që ndihmojnë trupin tuaj, por edhe lëkurën. Kështu që sigurohuni të bëni ushtrime fizike çdo ditë.

Relaksohuni

Studimet thonë se stresi manifestohet me akne. Kështu që provoni të gjeni problemin që ju shqetëson dhe mënyrën se si ta zgjidhni në mënyrë që të mos shfaqen aknet në lëkurën tuaj./21Media

Përktheu dhe përshtati rtv21.tv