Vazhdon moti i lig në Japoni

Vazhdon moti i lig në Japoni

Numri i vdekjeve nga shirat e rrëmbyeshëm që shkaktuan përmbytje dhe rrëshqitjet në Japoni u ngrit në 10 të shtunën, njoftoi transmetuesi publik NHK, vetëm dy javë pasi rajoni u godit nga një tajfun i fuqishëm.

Rrëshqitjet e tokës rrodhën nëpër zonat me ujë në prefekturat Chiba dhe Fukushima, në Japoni lindore dhe verilindore, të Premten. Në disa vende, shiu që bien sa për një muaj ra vetëm për gjysmë dite, përcjell rtv21.tv

Urdhrat dhe këshillat për evakuim u lëshuan përgjatë pjesës më të madhe të korridorit verior tashmë të goditur nga dy tajfunë që nga muaji i kaluar. Qyteti i Ushiku në Chiba mori 283.5 mm (11 inç) shi gjatë 12 orëve.

Edhe pse stuhia ishte larguar nga Japonia deri të shtunën, qindra banorë ishin akoma në qendra evakuimi dhe disa shërbime hekurudhore dhe autobusë mbetën të pezulluara.

Disa rrugë u mbyllën dhe rreth 4,700 familje ishin akoma pa ujë në qytetin Kamogaëa, Chiba, tha transmetuesi publik.

Prodhuesi i ekraneve të telefonave inteligjentë Japan Display Inc tha se e kishte pezulluar prodhimin në fabrikën e saj Mobara në Chiba të shtunën, për shkak të një ndërprerje të pjesshme.

Kryeministri Shinzo Abe zhvilloi një takim të forcave të fatkeqësive të shtunën.

Autoritetet paralajmëruan për mundësinë e përplasjeve të mëtejshme të rrëshqitjeve të tokës dhe përmbytjeve, veçanërisht në zonat ku liqenet mbetën të prishura pas Typhoon Hagibis.

Tajfuni mbyti  të paktën 88 njerëz, me shtatë të tjerë ende të zhdukur dhe më shumë se 300 të plagosur, sipas NHK./21Media