Një turist francez është urdhëruar të paguajë një gjobë prej 1,000 euro pasi u përpoq të fluturonte nga Sardenja me më shumë se katër paund rërë lokale në bagazhet e tij.

Rëra e bardhë idilike e ishullit italian është e mbrojtur dhe turistët përballen me gjoba dhe madje me burg për heqjen e saj nga plazhet lokale.

Burri u kap në aeroportin e Cagliari Elmas më 1 shtator pasi iu gjet një shishe në bagazh që përmbante 4.4 paund rërë.

Në vitin 2017, u prezantua një ligj rajonal që e bënte të paligjshme marrjen e rërës nga plazhet e Sardenjës, transmeton rtv21.tv.

Gjobat variojnë midis 500 dhe 3,000 euro varësisht nga sasia dhe vendi ku është marrë.

Plazhet me rërë me ngjyrë “të pabesueshme”, rozë dhe të bardhë janë veçanërisht të shënjestruara.

Vitin e kaluar, policia kapi 88 paund rërë nga një çift francez që vizitonte ishullin./21Media