Në ditët e tij, Arsene Wenger ishte i njohur për syrin që kishte për talente dhe për besimin e madh ndaj tyre.

Pas të gjithash, Van Persie, Nicolas Anelka, Cesc Fabregas dhe Thierry Henry janë disa nga lojtarët të cilë ai i ka ndihmuar të arrijnë nivelet më të larta.

Një menaxher nuk mund të blejë të gjithë lojtarët por shakaja vazhdon ende, Wenger u përpoq të nënshkruante me të gjithë.

Pas disa deklaratave të fundit nga vetë “Profesori” ku tha që mbrapa në kohë ai dëshironte të nënshkruante me Ronaldon dhe që një ekip me Henryn, Robert Pires, Sylvain Wiltord and Dennis Bergkamp përkrah Ronaldos do ishin të pa konkurrent, tha ai për “BBC”.

Më poshtë është një listë e gjithë lojtarëve që Wenger ishte afër të nënshkruante me ta, ku në bazë të lojtarëve mund të bëhet një formacion shumë i fortë i cili do konkurronte në të gjitha kompeticionet.

Portier: Buffon

Mbrojtës: Varane, Pique, Roberto Carlos dhe Vincent Kompany

Mesfushorë: Ngolo Kante, Pogba, Yaya Toure

Sulmues: Messi, Ibrahimovic dhe Ronaldo

Wenger ishte ndër kryesorët tek Arsenali për shumë legjenda deri më tani, ku nëse do e kishte këtë ekip që e dëshironte ndoshta do arrinin të fitonin trofeun evropian të Ligës së Kampionëve.