Kishte një shkrim ku lajmëronte për bombë në bord

Kishte një shkrim ku lajmëronte për bombë në bord

Një avion u evakuua dhe udhëtarët e tmerruar vrapuan nëpër pistë pasi një djalë 11-vjeçar shkroi një shënim duke thënë se kishte një bombë në bord.

Skenat dramatike u kapën nga një vëzhgues avioni pranë pistës së aeroportit në Kanarinë e Fuerteventurës.

180 pasagjerë në bordin e një fluturimi drejt kontinentit spanjoll u detyruan të evakuoheshin vetëm disa minuta para ngritjes.

Procedurat e emergjencës u aktivizuan pasi një letër iu dorëzua pilotit duke pretenduar se bombë ishte e fshehur në bord, transmeton rtv21.tv.

Udhëtarët e frikësuar ikën, ndërsa avioni ishte i izoluar, policët dhe ekipet e zjarrit nxituan në vendngjarje. Qenët e Gardës Civile dhe qentë e policisë kontrolluan brendësinë, por asgjë nuk u gjet dhe u shpall një alarm i rremë.

Fluturimi Vueling ishte destinuar për Santiago de Compostela mbrëmë kur shkrimi u zbulua në kabinë.

Zyrtarët e Institutit të Komandës së Armatosur të Las Palmas de Gran Canaria raportohen të kenë identifikuar fajtorin si një fëmijë, 11 vjeç, i cili është intervistuar së bashku me prindërit e tij.

Një burrë në aeroplan tha se ata ishin duke pritur, kur një tjetër pasagjer gjeti shënimin.

Një stjuardese e njoftoi incidentin tek piloti i cili tha se protokolli duhet të respektohet dhe i kërkoi të gjithë pasagjerëve të zbresin.

Ata më vonë thanë se djali kishte shkruar atë  ‘si një shaka’. Nuk dihet nëse do të ndiqet penalisht, por të rriturit në të njëjtën situatë do të përballeshin me burg.

Fluturimi në Santiago përfundimisht arriti në destinacionin e tij në ora 4:00.

Vueling konfirmoi se kishte qenë një alarm i rremë dhe asgjë nuk ishte gjetur kur avioni u kontrollua./21Media