Në 24 orët e fundit, në Kosovë janë testuar gjithsej 460 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 119 raste pozitive dhe 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 13 mijë e 334 raste nga 50 mijë e 683 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 516 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 118 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 9 mijë e 473 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3 mijë e 345.

Rastet pozitive janë nga: Komuna Prishtinë 25 raste, Komuna Ferizaj 10 raste, Komuna Gjilan 9 raste, Komuna Prizren 9 raste, Komuna Drenas 8 raste, Komuna Fushë Kosovë 7 raste, Komuna Podujevë 7 raste, Komuna Gjakovë 4 raste, Komuna Lipjan 4 raste, Komuna Mitrovicë 4 raste, Komuna Viti 4 raste, Komuna Dragash 3 raste, Komuna Kamenicë 3 raste, Komuna Klinë 3 raste, Komuna Pejë 3 raste, Komuna Skenderaj 3 raste, Komuna Suharekë 3 raste, Komuna Deçan 2 raste, Komuna Malishevë 2 raste, Komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Istog, Kaçanik, Shtime dhe Shtërpcë.