12 të vdekur pas sulmeve ruse në një ndërtesë qeveritare

Një sulm rus në një ndërtesë qeveritare në qytetin e Mykolaiv në jug të Ukrainës ka lënë të vdekur 12 persona dhe ka plagosur rreth 30 të tjerë, thonë zyrtarët ukrainas.
Kryetari i bashkisë së Mykolaiv, Oleksandr Senkevych tha për BBC se nuk kishte personel ushtarak në ndërtesë, “kishte vetëm roje… të gjithë njerëzit e tjerë ishin vetëm punonjës zyre”, transmeton rtv21.tv.
Senkevych mendon se forcat ruse mund të kenë qenë duke u përpjekur të synojnë guvernatorin rajonal, Vitaliy Kim, i cili nuk ishte aty në atë kohë.
“Aktiviteti i tij mediatik, me siguri, nuk është duke i ndihmuar rusët në frymën e trupave të tyre, kështu që unë mendoj se pati një goditje ndaj tij”, tha ai./21Media

Back to top button