Po vazhdon të jetë i lartë numri i të prekurve me Covid-19 në Kosovë. Krahas kësaj edhe numri i rasteve aktive po shënon rritje dita ditës.

Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, në Kosovë aktualisht raste të regjistruara aktive janë, 13 mijë e 375 persona.

Numri total i rasteve pozitive është 37.028  raste nga 137.872  persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 963 raste të vdekjes  dhe  22. 690 të shëruar./21Media