178 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

2 min read

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 1 mijë e 238 teste, ndërsa janë regjistruar 178 raste të reja me COVID-19, dy persona të vdekur nga Shkupi (72 dhe 60 vjet) dhe 592 pacientë të shëruar. Të dy personat kanë ndërruar jetë në spital. Sipas Regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga “Termini im” janë regjistruar dy persona të vdekur, nga Manastiri (67 vjet) dhe nga Struga (65 vjet). Të dy personat kanë ndërruar jetë në shtëpi. Personat si të vdekur janë regjistruar në periudhën prej 13.07. – 23.07.2022, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Nga 178 të saposëmurët nga Shkupi janë 101, Prilepi -11, Kavadari, Gostivari dhe Ohri – nga 10, Struga-8, Tetova – 7, Manastiri dhe Negotina – nga 5, Koçani -3, Strumica -2, Kumanova, Shtipi, Gjevgjelia, Resnja, Radovishi dhe Dibra – nga 1.

Nga numri i përgjithshëm i pozitivëve (178), janë regjistruar 33 riinfeksione.

Nga 592 të shëruar nga Shkupi janë 259, Manastiri – 42, Kumanova – 34, Prilepi – 32, Velesi – 31, Kavadari – 30, Tetova – 29, Shtipi – 20, Ohri – 19, Gostivari – 17, Kërçova – 12, Strumica – 11, Negotina – 10, Gjevgjelia – 9, Radovishi – 8, Koçani – 6, Kriva Pallanka dhe Vallandova – nga 4, Resnja dhe Berova – nga 3, Struga, Kratova dhe Dojrani – nga 2, Dibra, Bogdanci dhe Pehçeva – nga 1.

Janë bërë 1.238 analiza përmes: ISHP-37, QSHP Shkup-29, QSHP Manastir-0, QSHP Prilep-0, QSHPTetovë-0, QSHP Kumanovë-6, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësia Ligjore-0, Laboratori spitalor Kozle-0, KU e Pulmologjisë me Alergologji-0, SPQ “8 Shtatori” -0, Instituti i Mikrobiologjisë-0, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë)-11, Avicena-18, Biotek-18, Sistina-20, laboratori Laor – 0, Sinlab-0, Remedika-0, Fertiliti-15, Genea-0, Nikob Lab-42, VFV Medikal-3, Eli Medica Plus-2, Rojal Medika-0, Spectra-MM-0, Rapid Lab-4, Zhan Mitrev Strumica-2, Nova Lab Diagnostiks-0, Ramush-0, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë)- gjithsej 1.031.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 2.121.690 teste për Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me kovid në vend që nga fillimi i epidemisë është 329 mijë e 172, numri i pacientëve të shëruar është 315 mijë e 675, i të vdekurve është 9.381, ndërsa i rasteve aktive është 9 mijë e 381./TV21