Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se nga 365 mostrat e marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, 183 kanë rezultuar pozitive.

Numri total i rasteve pozitive është 3 mijë e 886 raste nga 26 mijë e 39 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 82 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

“Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 73 raste, komuna e Gjilanit 20 raste, komuna e Pejës 13 raste, komuna e Vushtrrisë 11 raste, komuna e Fushë Kosovës 10 raste, komuna e Lipjanit 10 raste, komuna e Mitrovicës 9 raste, komuna e Skenderajt 6 raste, komuna e Ferizajt 6 raste, komuna e Prizrenit 4 raste, komuna e Drenasit 4 raste, komuna e Podujevës 3 raste, komuna e Kamenicës 3 raste, me nga 2 raste komunat: Rahovecit, Viti, Istog, Graçanicë dhe me nga 1 rast komunat: Zubin Potok, Dragash dhe Malishevë.”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.

Bëhet e ditur se janë shëruar edhe 57 persona, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 2 mijë e 3, kurse raste aktive 1 mijë e 801./21Media