Të paktën tre persona kanë vdekur dhe 30 të tjerë janë lënduar si pasojë e përplasjes së dy trenave në Republikën Çeke këtë të martë. Aksidenti u regjistrua rreth orës 15:10 në hekurudhën midis Pernink dhe Karlovy Vary.

“Aksidenti ndodhi afër Pernink, rreth 120 kilometra (75 milje) në perëndim të Pragës”, thanë mediat.

Ende nuk dihet se si ndodhi përplasja, hetimet kanë filluar.