Përdorni këto trajtime natyrale për të luftuar pikat e zeza dhe për të pastruar fytyrën tuaj.

Si t’i trajtoni pikat e zeza: Sode buke dhe ujë

Soda e bukës është një ingredient i zakonshëm i kuzhinës . Dermatologët thotë se pirja e sodës ndihmon për të neutralizuar çdo çekuilibër të pH-it që mund të ketë lëkura juaj, si dhe të punojë si një eksfoliant për të hequr papastërtinë, vajin dhe qelizat e vdekura të lëkurës. Për ta përdorur këtë përzieni dy lugë sode buke dhe dy lugë ujë së bashku për të formuar një pastë. Masazhoni pastën mbi fytyrën tuaj, shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe më pas sigurohuni që të hidratoheni me krem.

Vaj i pemës së çajit

Ekspertët thonë se ju mund të aplikoni këtë vaj peme drejtpërdrejt në zonat e prekura për të ndihmuar pikat e zeza në mjekër dhe hundë. Ai funksionon pjesërisht duke vrarë bakteret. Vaji i pemës së çajit është në dispozicion në një numër produktesh, si sapunët dhe kremrat, ose është i disponueshëm si një vaj esencial.

Çaj jeshil

Jo, nuk duhet ta pini – por ta vendosni në fytyrën tuaj! Dermatologët thotë se çaji jeshil mund të ndihmojë në uljen e prodhimit të yndyrës të lëkurës tuaj dhe funksionon si një antioksidant i shkëlqyeshëm. Përzieni një lugë çaji me çaj jeshil dhe një lugë çaji ujë dhe masazhojeni në zonat e prekura për tre minuta.