3 viktima nga zjarri masiv në Antalya të Turqisë

1 min read

Një zjarr masiv që nisi dje në mallet e Turqisë, ka lënë të vdekur tre persona, sipas mediave lokale.

Ekipi i emergjencës tha në një komunikatë se pos tre viktimave, 122 të tjerë janë të lënduar, ndërkohë që 58 prej tyre kanë pranuar trajtim të menjëhershëm mjekësor.

Një nga viktimat është një 82 vjeçar, i cili kishte jetuar vetëm në shtëpinë e tij.

Shumë shtëpi, ferma, vetura u shkatërruan tërëisht.

Tutje, autoritetët kanë bërë të ditur se të prekurve nga zjarri u janë dërguar pako ushqime dhe ndihmë bazë.

“Zjarri në Antalya është nën kontroll, por një pjesë në Akseki po vazhdon të digjet”, tha Bekir Pakdemirli.

Gjithashtu, dyshohet se ky zjarr masiv filloi si pasojë e erërave të forta.

Vitin e kaluar, zjarret në të gjithë vendin kishin dëmtuar 20,971 hektarë (51,828 hektarë) pyje. Në fillim të këtij muaji, dy zjarre në pyje që vazhduan për ditë me zorrë pyje në Hatay dhe Mersin, dy provinca të vendosura në rajonin e Mesdheut si Antalia./21Media