“Transfermarkt” ka publikuar listën e 30 ekipeve më të vlefshme në botë ku skuadra angleze, Liverpool e kryeson listën me një shifër prej 972.63 milionë eurosh.

Kjo vlerë e Liverpoolit iu ka ndihmuar atyre ta largojnë Manchester Cityn nga pozita e parë, ku tani City qëndrojnë në pozitën e dytë me një vlerë prej 971.64 milionë eurosh.

Barcelona dhe Bayern Munich vijnë në pozitën e tretë respektivisht katërt me vlerat 790.65 milionë euro dhe 787.19 milionë euro.

Së fundmi, PSG kompleton Top 5 me një vlerë skuadre prej 772.88 milionë eurosh.

Më poshtë është e bashkangjitur lista e 30 ekipeve më të vlefshme në botë.

1. Liverpool (Premier League): 972.63 milionë euro

2.Manchester City (Premier League): 971.64 milionë euro

3.Barcelona (La Liga): 790.65 milionë euro

4.Bayern Munich (Bundesliga): 787.19 milionë euro

5.Paris Saint-Germain (League 1): 772.88 milionë euro

6.Real Madrid (La Liga): 769.50 milionë euro

7.Chelsea (Premier League): 755.01 milionë euro

8.Manchester United (Premier League): 719.87 milionë euro

9.Tottenham Hotspur (Premier League): 664.70 milionë euro

10.Atletico Madrid (La Liga) : 661.95 milionë euro

11.Juventus (Serie A): 621.18 milionë euro

12.Inter Milan (Serie A): 616.59 milionë euro

13.Arsenal (Premier League): 568.76 milionë euro

14.Napoli (Serie A): 534.58 milionë euro

15.Borussia Dortmund (Bundesliga): 528.53 milionë euro

16.Everton (Premier League): 463.14 milionë euro

17.RB Leipzig (Bundesliga): 463.12 milionë euro

18.Leicester City (Premier League): 422.10 milionë euro

19.AC Milan (Serie A) : 368.91 milionë euro

20.Wolverhampton Wanderers (Premier League): 349.11 milionë euro

21.Atalanta (Serie A): 335.66 milionë euro

22.Lazio (Seria A): 325.62 milionë euro

23.Sevilla (La Liga): 314.01 milionë euro

24.Lyon (League 1): 305.33 milionë euro

25.AS Roma (Serie A): 303.03 milionë euro

26.Bayer Leverkusen (Bundesliga): 291.11 milionë euro

27.Borussia Monchengladbach (Bundesliga): 282.04 milionë euro

28.Aston Villa (Premier League): 280.62 milionë euro

29.AS Monaco (League 1): 280.53 milionë euro

30.Real Sociedad (La Liga):278.64 milionë euro.