Katër astronautë u nisën në orbitë të dielën në fluturimin e parë historik operativ për anijen kozmike Crew Dragon të SpaceX si pjesë e misionit komercial të ekuipazhit të NASA.

Ky shënon misionin e dytë të ekuipazhit për firmën private të Elon Musk, SpaceX, pas largimit dhe kthimit të suksesshëm të astronautëve të NASA-s Bob Behnken dhe Doug Hurley me misionin Demo-2 këtë verë, përcjell portali rtv21.tv

Është gjithashtu kulmi i viteve të bashkëpunimit midis NASA dhe sektorit privat si pjesë e një përpjekjeje për të rikthyer aftësitë e nisjes në tokën e SHBA-së dhe për t’i dhënë fund një varësie nga Rusia për udhëtimet në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

“Ky është një moment tjetër historik – duket sikur çdo herë që vij në Kennedy [Qendrën Hapësinore] ne po bëjmë histori dhe kjo nuk ndryshon,” tha administratori i NASA Jim Bridenstine në një konferencë shtypi para fillimit të premten. “Historia që po bëhet kësaj here është se ne po fillojmë atë që e quajmë një fluturim operativ në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.”

“Qëllimi i tërë këtu është të komercializojmë aktivitetet tona në orbitë me tokë të ulët,” shtoi ai. “NASA dëshiron të jetë një klient i shumë klientëve në një treg shumë të fuqishëm  për fluturimet njerëzore në orbitë me tokë të ulët.

Anija u nis të dielën nga jastëku 39A në Qendrën Hapësinore të NASA-s Kennedy në Florida, pasi u shty prapa – së pari për të vlerësuar një çështje të motorit me raketën Falcon 9 dhe pastaj edhe një herë për shkak të motit.

Presidenti i zgjedhur Joe Biden shkroi në Twitter urimet e tij për ekipin për fillimin e tyre të suksesshëm.

” Është një dëshmi e fuqisë së shkencës dhe asaj që ne mund të arrijmë duke shfrytëzuar inovacionin, zgjuarsinë dhe vendosmërinë tonë. Unë u bashkohem të gjithë amerikanëve dhe popullit të Japonisë duke uruar që astronautët Godspeed në udhëtimin e tyre,” shkroi ai në Twitter.

Pak kohë më vonë, Presidenti Donald Trump shkroi në Twitter “Një nisje e shkëlqyeshme!” para se të pretendonte se NASA “ishte një katastrofë e mbyllur kur ne morëm pushtetin”, përcjell portali rtv21.tv

 

Njihuni me ekuipazhin e larmishëm

Ekuipazhi për nisjen historike përfshin një kolonel të Forcës Hapësinore, një pilot me ngjyrë që largohet nga Toka për herë të parë, një grua që ka regjistruar gati 4,000 orë në hapësirë ​​dhe një astronaut i Agjencisë Hapësinore Japoneze.

Astronautët e NASA-s Michael Hopkins, Victor Glover dhe Shannon Walker, si dhe astronauti i JAXA Soichi Noguchi, do të qëndrojnë në ISS për gjashtë muaj pas nisjes dhe të ndihmojnë në mirëmbajtjen dhe kërkimin.

Hopkins, komandanti i misionit, ka kaluar 166 ditë në hapësirë ​​dhe ka përfunduar shëtitje të shumta hapësinore. Vendasi nga Misuri punoi si inxhinier i provave të fluturimit me Forcën Ajrore përpara se të bashkohej me NASA.

Ky është fluturimi i parë hapësinor për Glover, pilotin dhe komandantin e dytë. Një vendas nga Kalifornia, Glover u zgjodh si astronaut në 2013 dhe është një ish aviator i Marinës.

Walker është specialist i misionit të ekipit. Ajo është një veterane e ISS, pasi ka kaluar 161 ditë në bordin e laboratorit orbitues në 2010 duke kryer eksperimente të shumta.

Noguchi, gjithashtu një specialist i misionit, është anëtari i parë ndërkombëtar i ekuipazhit i NASA-SpaceX. Noguchi ka qenë në dy fluturime hapësinore dhe ka bërë histori si astronaut i parë japonez që ka kryer një shëtitje hapësinore jashtë ISS në 2005.

Në fund të muajit të kaluar, ekuipazhi tha se po e emërtonin anijen e tyre kozmike “Resilience” – një shenjë për aftësinë për të kapërcyer sfidat e panumërta të hedhura kundër tyre gjatë këtij viti të trazuar.

“Ndërsa shikoni përkufizimin e rezistencës, unë e di që do të thotë të funksionosh mirë në kohë stresi ose kapërcimi të ngjarjeve të pafavorshme dhe mendoj se të gjithë ne mund të biem dakord që 2020 sigurisht që ka qenë një vit sfidues,” tha Hopkins në një konferencë shtypi.

“Pra, emri ‘Resilience’ është me të vërtetë për nder të ekipeve SpaceX dhe NASA, dhe, sinqerisht, është për nder të familjeve tona, të kolegëve tanë, të bashkëqytetarëve tanë, të partnerëve tanë ndërkombëtarë dhe udhëheqësve tanë që të gjithë kanë treguar e njëjta cilësi, e njëjta karakteristikë, nëpër këto kohë të vështira”, shtoi ai./21Media