Anija kozmike SpaceX Crew Dragon që u nis nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida me katër astronautë në bord të dielën në mbrëmje u ankorua me Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar rreth orës 11:00 pasdite të nënën.

Anija kozmike rrëshqiti drejt stacionit, duke mbyllur hendekun përpara se të kapte një port në modulin qendror të ISS. Ngjarja u duk se ishte një djegie e ngadaltë për ata që shikonin transmetimin e drejtpërdrejtë të NASA-s, por kjo ndodhi ngase anija kozmike dhe ISS po udhëtonin me të njëjtën shpejtësi – më shumë se 17,000 milje në orë, shpejtësia e nevojshme për të mbajtur objektet që rrotullohen rreth Tokës, përcjell portali rtv21.tv

Astronautët – Michael Hopkins, Victor Glover dhe Shannon Walker me NASA dhe Soichi Noguchi, një astronaut me agjencinë hapësinore të Japonisë – dolën duke rrezatuar nga kapsolla rreth dy orë më vonë pasi ishin kryer një seri kontrollesh për të siguruar që anija kozmike dhe ISS të kishin një vulë të ajrit të ngushtë. Ata kishin qenë në kapsulë më shumë se 30 orë.

Astronautët e sapoardhur ndanë përqafime dhe përshëndetje me astronautin e NASA-s Kate Rubins dhe Sergej Ryzhikov dhe Sergey Kud-Sverchkov të Rusisë, të cilët tashmë janë në bordin e ISS. Ata arritën muajin e kaluar me një anije kozmike ruse Soyuz.
Lidhja e sigurt shënon fundin e ndeshjes së parë të një misioni historik për NASA dhe SpaceX, të cilët kanë punuar së bashku për një dekadë për të kthyer aftësitë njerëzore të fluturimit hapësinor në Shtetet e Bashkuara.

Deri në 13 astronautë ishin në bord në të njëjtën kohë në vitin 2009 . Por, ky numër herë pas here ka rënë në tre, gjë që lë më pak njerëz për të ndihmuar eksperimentet dhe për të mirëmbajtur stacionin hapësinor, sipas NASA.

Ky gjithashtu shënon misionin e parë të plotë ekuipazhit operativ për SpaceX, pas një misioni provë në maj që barti astronautët e NASA-s Douglas Hurley dhe Robert Behnken në stacionin hapësinor për një qëndrim të shkurtër.
Përfshirja e Glover në këtë mision, të quajtur Crew-1, ka rëndësinë e vet historike. Megjithëse më shumë se një duzinë amerikanë me ngjyrë kanë udhëtuar në hapësirë që kur Guion Bluford u bë i pari që e bëri këtë në 1983, Glover do të jetë i pari që do të bëhet një anëtar i ekuipazhit me kohë të plotë në ISS. Kjo gjithashtu shënon udhëtimin e parë të Glover në hapësirë.

Gjatë një dërgimi të shkurtër midis kontrollit të misionit dhe astronautëve të hënën pasdite, komandanti i misionit Hopkins pyeti operatorët e kontrollit tokësor nëse ata mund ta shihnin Glover duke buzëqeshur “sepse nuk ka ndaluar që kur kemi qenë këtu lart”.

Më herët të hënën, Hopkins gjithashtu i dha Glover kunjën e tij të astronautit, të artë, të mbushur me diamante, e cila u jepet të gjithë astronautëve të NASA-s që kanë udhëtuar në hapësirë.

Glover tregoi emblemën e artë, për shikuesit në transmetimin e drejtpërdrejtë të NASA-s.
Astronautët Crew-1 pritet të kalojnë rreth gjashtë muaj në bordin e ISS, ku ata do të punojnë në një sërë eksperimentesh shkencore dhe do të kryejnë shëtitje në hapësirë për të vazhduar azhurnimet dhe riparimet në pjesën e jashtme të stacionit hapësinor.

Para se të kthehen në shtëpi, atyre do t’u bashkohet edhe një grup tjetër astronautësh në një mision të quajtur Crew-2 që do të nisë në pranverë./21Media