4 gjërat që mund të bëni për të parandaluar thinjat

Edhe pse lyerja e flokëve është mënyra më e shpejtë për të mbuluar flokët që janë thinjur, mund të mos jetë zgjidhja më e mirë për shëndetin e flokëve tuaj. Për fat të mirë, ka disa ndryshime në stilin e jetës që mund të bëni për të ruajtur ngjyrën natyrale të flokëve tuaj. Nga ngrënia e mjaftueshëm e lëndëve ushqyese deri tek kujdesi për shëndetin tuaj emocional, ka disa masa proaktive që mund të merrni për të vonuar thinjen e flokëve.

1. Kalcium mund t’ju ndihmojë të ruani pigmentin e flokëve

Të kesh mjaft kalcium nuk është jetike vetëm për kockat dhe muskujt tuaj. Siç rezulton, mund t’ju ndihmojë të ruani pigmentin e flokëve për më gjatë gjithashtu. Studimet kanë treguar se konsumimi i 200 mg kalcium në ditë mund, në disa raste, të ndryshojë flokët e thinjura.

2. Gjeni një mënyrë për të menaxhuar stresin

Të qenit nën stres të vazhdueshëm mund të ndikojë në shëndetin tuaj në shumë mënyra. Përveçse e bën zemrën tuaj të rrahë më shpejt dhe ju prish gjumin, stresi mund të shkaktojë depigmentimin e flokëve tuaj. Stresi kronik mund të çojë në inflamacion, i cili mund të shkaktojë dëmtim të qelizave dhe të shkaktojë thinjje të parakohshme të flokëve.

3. Merrni proteina të mjaftueshme

Një dietë e ekuilibruar është thelbësore për lëkurë, flokë dhe thonj të shëndetshëm dhe të bukur. Përfshirja e ushqimeve që janë të pasura me proteina në dietën tuaj mund të jetë veçanërisht e dobishme nëse po përpiqeni të luftoni flokët gri. Konsumimi i mjaftueshëm i ushqimeve të pasura me proteina, të tilla si vezët, soja dhe produktet e qumështit mund t’ju ndihmojnë të parandaloni thinjen e parakohshme të flokëve, shkruan BrightSide.

4. Shikoni nivelet tuaja të hekurit

Nëse flokët tuaj janë bërë me thinja para kohe, ka shumë mundësi që të keni nivele të ulëta hekuri. Hekuri është një mineral thelbësor që ndihmon qelizat tuaja të gjakut të bartin oksigjen në të gjithë trupin tuaj. Nëse jeni vegjetarian dhe nuk mund të hani mish, sigurohuni që të hani ushqime të pasura me vitaminë C, sepse ato ndihmojnë trupin tuaj të përthithë hekurin./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button