Këshilla që mund të ju ndihmojnë shumë

Këshilla që mund të ju ndihmojnë shumë

Ushqimi i shijshëm, martesa dhe shtimi i peshës shkojnë dorë për dore për shumicën e çifteve. Shtimi i peshës nuk është gjithmonë gjë e keqe për të gjithë, ajo konsiderohet e tillë kur rritemi. Kjo për shkak se metabolizmi ynë ngadalësohet dhe ne jemi më të prirur ndaj sëmundjeve të ndryshme që shoqërojnë shtimin e peshës.

Përfitimet e humbjes së peshës janë të mëdha, por nganjëherë mund të dukete vështirë.

Përmes disa mënyrave ju mund të ndihmoni partnerin tuaj të kuptojë rëndësinë dhe përfitimet e humbjes së peshës, përcjell rtv21.tv

Shikoni dietat së bashku

Është gjithmonë një ide e mirë për të hulumtuar dietat shpesh, jo vetëm për humbje peshe por për shtim në peshë. Vetëm për të parë se çfarë ndodh, cilat ushqime të shëndetshme mund të hani për shtim në peshë dhe humbje peshe.

Është shumë e lehtë për dikë që të ndjekë një plan diete specifike në vend që të fillojë një dietë e bazuar në “hulumtimin” e tyre. Ka kaq shumë dieta, të cilat janë të dizenjuara për qëllime të ndryshme. Është jashtëzakonisht e rëndësishme të rishikohen dhe të hulumtohen disa, para se të merrni një vendim përfundimtar. Zgjidhni diçka që është e arsyeshme, pa shumë kufizime dhe që lehtë mund të ndiqni për periudha të gjata kohore.

Plotësoni shtëpinë tuaj me ushqimet më të shëndetshme

Përqendrohuni në mbushjen e karrocës tuaj me ushqime të shëndetshme në vend që të blini biskota, patate të skuqura, ushqime me sheqer dhe ushqim junk, në përgjithësi. Ngadalë filloni të zëvendësoni këto ushqime me fruta dhe perime të shëndetshme me ngjyra në vendet ku do të jenë të dukshme. Për shembull, në tryezën e kuzhinës në vend të këndit të kuzhinës suaj. Kjo do të motivojë juve dhe partnerin tuaj për të ngrënë fruta dhe perime.

Përgatitni ushqime të shëndetshme dhe të balancuara

Të kesh një dietë të balancuar luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të mirë. Kjo do të thotë të konsumohet një gamë e gjerë ushqimesh në përmasa të drejta dhe të konsumoni sasinë e duhur të ushqimit për të arritur dhe mbajtur një peshë të shëndetshme trupore. Një dietë e shëndetshme do të thotë që gjithmonë duhet të përfshini ushqimet tuaja 5-ditëshe, ushqimet si patate, makarona, oriz, qumështore ose qumështore, fasule, farë, peshk, vezë për proteina, zgjedhni vajra të pangopura dhe përhapet. Mos harroni të pini gjithmonë shumë ujë, përcjell rtv21.tv

Ushtroni së bashku

Të punoni me njëri-tjetrin do të ofrojë nxitje shtesë të energjisë dhe motivimit sesa të punoni në vetvete. Një partner mund t’ju ndihmojë të bëni ushtrime që kërkojnë 2 persona. Për shembull, përplasjet, shtytjet, ose çfarëdo stërvitje kërkon një partner – mundësitë janë të pafundme. Përveç kësaj, sipas një studimi të bërë nga Universiteti Shtetëror i Kansas, çiftet që punojnë së bashku rritin intensitetin e tyre të stërvitjes deri në 200%.

Nëse secili nga ju ndjen ngurrues për stërvitjen, mund të motivoni njëri-tjetrin.

Nëse palestra nuk është diçka që ju të dy gëzoni, konsideroni forma të tjera të stërvitjes, të tilla si ecja, noti, ose një shëtitje e mirë në mbrëmje.

Mundohuni të motivoni partnerin tuaj të jetë aktiv. Së bashku, ju duhet të synoni që të bëni rreth 150 minuta stërvitje çdo javë, përcjell rtv21.tv

Shkoni në shtrat më herët

Marrja e gjumit të mjaftueshëm është shumë e rëndësishme për humbjen e peshës. Nëse partneri juaj ngrihet herët në mëngjes dhe merr më pak se 6 orë gjumë çdo natë, atëherë shtimi i peshës mund të jetë rezultat i privimit të gjumit.

Të rriturit që flejnë më pak se 6 orë çdo natë kanë një oreks më të madh dhe përjetojnë urinë më shpesh. Ata dëshirojnë ushqime të dendura me kalori që janë të larta në karbohidratet. Studimet tregojnë se ekziston një lidhje midis privimit të gjumit dhe obezitetit. Kjo është për shkak se mungesa e gjumit ndikon në hormonet që rregullojnë urinë (ghrelin + leptin).

Rekomandohet që gratë dhe burrat të marrin 7-9 orë gjumë çdo natë. Kjo do të ndihmojë në menaxhimin e urisë, rregullimin e hormoneve tuaja dhe balancimin e niveleve të insulinës.

Nëse keni një televizor në dhomën tuaj të gjumit, përpiquni të hiqni qafe. Është gjithashtu e rekomanduar që të leni telefona celularë, iPad-at, kompjuterat, apo ndonjë pajisje tjetër që mund t’ju mbajë të mos flini.

Shkoni në shtrat me partnerin tuaj në të njëjtën kohë. Ju mund të lexoni së bashku, bisedoni me njëri-tjetrin, ose dëgjoni muzikë të butë derisa të bini në gjumë./21Media