Voglushi në luftë me sëmundjen

Voglushi në luftë me sëmundjen

Më shumë se 5 mijë njerëz pritën me orë të tëra në shi për t’u testuar dhe për të parë nëse ata ishin të përshtatshëm për të ndihmuar në shpëtimin e jetës së një djali pesëvjeçar që luftonte kundër një kanceri të rrallë.

Donatorët potencial vullnetarë u mblodhën për të ndihmuar guximtarin, Oscar Saxelby-Lee pas një lutje të dëshpëruar nga prindërit e tij, transmeton rtv21.tv.

Djali është në një garë kundër kohës për të gjetur një dhurues të qelizave staminale që i shpëtojnë jetën pasi ai u diagnostikua me kancer të rrallë.

Oscar u diagnostikua me formën agresive të leukemisë, u shfaqën si kancer më 28 dhjetor të vitit të kaluar.

Mjekët thonë se tani ka vetëm tre muaj për të gjetur një donator qelizash që mund të shpëtojë jetën e tij.

Mbi 4 mijë e 800 donatorë kanë shkuar për t’u testuar.

Miku i familjes Lin Forward tha për Sun Online se nëna e Oskarit, Olivia ka qenë “e mahnitur”, ndërsa qëndron “makthi më i keq i çdo prindi”.

“Pak Oskari është në një gjendje të keqe për momentin. Normalisht ai ishte në gjendje të shkonte në shitoren e spitalit në këmbë, por tani ai është në izolim dhe as nuk mund të hajë”, tha nëna e vogëlushit.

DKMS, bamirësia që teston, tha se rekordi për numrin më të madh të njerëzve për të marrë pjesë në një ngjarje regjistrimi ishte 2 mijë e 200 njerëz.

Vullnetarët e shumtë u ulën në tavolina dhe karrige në dy sallat e shkollës gjatë fundjavës, duke dhënë gjak dhe duke plotësuar formularët e regjistrimit të donatorëve./21Media