5 shenja që tregojnë se jeni në stres të vazhdueshëm, por nuk e kuptoni

Nuk është gjithmonë e lehtë të uleni dhe të thoni atë që ju shqetëson. Mund të mos keni as kohë për këtë, ose thjesht mund të mendoni se gjithçka është perfekte në jetën tuaj. 

Megjithatë, trupi juaj nuk gënjen kurrë dhe kur nuk arrini ta dëgjoni atë, ju merrni “mesazhe”. Ato priren të jenë të pakëndshme, por trupi juaj i përdor ato si mjetin e fundit për t’ju kontaktuar për ndihmë.

Kërcisni dhëmbët

6 shenja që tregojnë se jeni nën stres të vazhdueshëm, por nuk e kuptoni atë

Shkaku më i madh i kërcitjes së dhëmbëve është stresi. Ju mund ta gjeni veten duke kafshuar ose shtrënguar dhëmbët në mënyrë të pandërgjegjshme gjatë ditës ose gjatë gjumit. Një nga shenjat treguese që ju e keni marrë këtë zakon është një dhimbje e nofullës të nesërmen në mëngjes. Ju gjithashtu mund të vini re se dhëmbët tuaj duken më të shkurtër se zakonisht.

Djersiteni shumë

6 shenja që tregojnë se jeni nën stres të vazhdueshëm, por nuk e kuptoni atë

Djersitja ndodh për shumë arsye: ushtrime, temperatura të larta ose kur truri juaj percepton një kërcënim. Megjithatë, nëse djersiteni vazhdimisht, mund të jetë një shenjë se jeni tepër në ankth.

Ju bien më shumë flokë se zakonisht

6 Signs That You’re Under Constant Stress but Don’t Realize It

Gjetja e më shumë flokëve në banjë ose në krehër mund të jetë një shenjë e stresit të fshehur. Trazirat emocionale mund të prishin fazën e rritjes së ciklit të flokëve. Edhe nëse nuk ka ndodhur asgjë e tmerrshme kohët e fundit, mbani mend se rënia e flokëve zakonisht vonohet. Kështu që, ju mund të përjetoni rënie të flokëve 6-12 javë pas një ngjarjeje stresuese, shkruan Bright Side, përcjell rtv21.tv

Syri ju dridhet gjatë gjithë kohës

6 Signs That You’re Under Constant Stress but Don’t Realize It

Stresi mund t’i japë sinjale të pazakonta trurit dhe muskujve të fytyrës. Si pasojë, syri juaj dridhet në mënyrë të pakontrolluar. Mund të vëreni lëvizjen e pavullnetshme të qepallës së poshtme ose në raste të rralla, të asaj të sipërme. Në disa raste, dridhja zgjat për javë apo edhe muaj.

Goja juaj është gjithmonë e thatë

6 Signs That You’re Under Constant Stress but Don’t Realize It

Nëse jeni vazhdimisht të etur dhe nuk keni ngrënë asgjë të kripur, kushtojini vëmendje shëndetit tuaj emocional. Periudhat e gjata të stresit bllokojnë gjëndrat tuaja të pështymës, duke ju lënë me gojë të thatë. Ju gjithashtu mund të keni vështirësi në gëlltitje për shkak të asaj se sa të dehidratuar jeni./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button