Pesë persona që kanë qenë të prekur me Covid-19 kanë vdekur gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri, ndërsa janë konfirmuar edhe 100 raste të reja.

Po ashtu, janë shëruar 587 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 102,171 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 173 pacientë, 14 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Rastet e vdekjeve: 2 qytetarë nga Vlora, 1 qytetar nga Gramshi, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Korça, të moshave 55 – 86 vjeç.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 34 raste në Tiranë, 9 raste në Korçë, 6 raste në Kavajë, Gjirokastër, 4 raste në Fier, Lezhë, Vlorë, Librazhd, 3 raste në Elbasan, Has, Vorë, 2 raste në Shkodër, Kurbin, Berat, Sarandë, Gramsh, Skrapar, Poliçan, 1 rast në Kukës, Lushnje, Mirditë, Tropojë, Mallakastër, Roskovec.

Statistika (19 Prill 2021)

Raste të reja ditore 100

Të shëruar në 24 orë 587

Të shtruar në spitale 173

Humbje jete në 24 orë 5

Testime ditore 1867

Testime totale 609,555

Raste pozitive 29,694

Raste të shëruara 102,171

Raste Aktive 25,176

Humbje jete 2,347

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 18311

Fier 2136

Durrës 1018

Shkodër 895

Gjirokastër 856

Korçë 671

Vlorë 418

Dibër 318

Kukës 277

Elbasan 193

Berat 59

Lezhë 24/oranews