Një vajzë tre-vjeçare është shpëtuar të hënën, pasi një tërmet i fuqishëm me madhësi 6.6 goditi bregdetin e Egjeut të Turqisë.

Elif Perincek u tërhoq nga rrënojat gati 65 orë pas tërmetit në rrethin Bayrakli të provincës perëndimore të Izmirit, raportojnë mediat turke, përcjell portali rtv21.tv

Elif ishte personi i 106-të që u shpëtua nga rrënojat, ajo u dërgua në spital.

Në një postim në Twitter, Mehmet Gulluoglu, kreu i Autoritetit të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD), shprehu kënaqësinë për shpëtimin e vajzës së vogël.

Rreth 23 orë pas tërmetit, nëna e Elifit. Seher Dereli Perincek dhe vëllezërit e motrat e saj 10-vjeç binjakë Ezel dhe Elzem Perincek, si dhe vëllai i saj shtatë vjeçar,Umut Perincek u tërhoqën nga rrënojat. Sidoqoftë, Umut humbi jetën, ndërsa nëna e saj dhe dy vëllezërit e motrat e tjerë po trajtohen

Turqia është ndër zonat më aktive në botë sizmike pasi ndodhet në disa linja aktive të prishjes. Ajo ka pësuar tërmete shkatërruese edhe në të kaluarën./21Media