Pagjumësia, humbja e flokëve dhe frymarrja jo e mirë janë vetëm tri nga shenjat

Pagjumësia, humbja e flokëve dhe frymarrja jo e mirë janë vetëm tri nga shenjat

Parandalimi i sëmundjes është gjithmonë një mundësi më e mirë sesa të presësh që ajo të ndodhë dhe më pas fillimi i trajtimit. Ky rregull vlen për çdo sëmundje dhe është veçanërisht i vlefshëm për simptomat që nuk janë aq të lehta për t’u identifikuar.

Sulmi në zemër është një nga shumë sëmundje që rrezikojnë jetën dhe shkaku kryesor është fakti që njerëzit nuk i njohin simptomat. Konkretisht, vlerësohet se deri në vitin 2030, 23 milionë njerëz do të vdesin nga sëmundjet e zemrës dhe enët e gjakut.

Ka disa shenja që trupi mund të ju sinjalizojë një muaj para se të ndodhë një sulm në zemër:

Lodhja

Lodhja e pazakontë është një nga simptomat kryesore që tregon një sulm të afërt në zemër. Aktiviteti fizik ose mendor nuk është shkaku i lodhjes dhe ato rriten deri në fund të ditës.

Kjo simptomë është mjaft e dukshme dhe nuk do të kalojë pa u vënë re, sepse ndonjëherë do të ndjeheni të rraskapitur kur kryeni detyra të thjeshta siç është dushi ose pastrimi i krevatit. Gratë raportojnë këtë lloj simptome më shpesh sesa burrat.

Dhimbja e barkut

Dhimbja e barkut, mundimi në stomak dhe ndjenja e vjelljes janë disa nga simptomat më të zakonshme që ndodhin në mënyrë të barabartë te burrat dhe gratë. Dhimbja e barkut zvogëlohet dhe më pas kthehet pak para sulmit në zemër.

Pagjumësia

Pagjumësia shoqërohet gjithashtu me një rrezik të shtuar të sulmit në zemër ose goditje në tru, i cili është më i zakonshëm te gratë. Pagjumësia shpesh përfshin nivele të larta të ankthit dhe mungesës. Simptomat përfshijnë vështirësi në gjumë dhe zgjim herët në mëngjes.

Frymëmarrja e cekët

Pamundësia për të marrë frymë thellë shpesh ndodh te burrat dhe gratë deri në gjashtë muaj para një sulmi në zemër.

Mund të shfaqet marramendje dhe gulçim.

Humbja e flokëve

Humbja e flokëve konsiderohet të jetë vetëm një tjetër tregues i dukshëm i rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Zakonisht prek burrat mbi 50-vjeç, por disa gra mund të jenë gjithashtu në rrezik. Humbja e flokëve shoqërohet gjithashtu me rritjen e niveleve të hormonit kortizol.

Rrahjet e parregullta të zemrës

Simptomat e mosfunksionimit të zemrës shfaqen papritur. Aritmia është rrahje e parregullt e zemrës dhe takikardia ka një ritëm të rritur të zemrës.

Aritmia shpesh shoqërohet me sulme paniku dhe ankthi, veçanërisht në mesin e grave. Rrahjet e parregullta të zemrës zgjasin nga një deri në dy minuta dhe nëse gjendja nuk qetësohet, mund të ndodhë marramendje dhe lodhje ekstreme. Në këtë situatë është e rëndësishme të telefononi menjëherë një mjek.

Djersitja e tepruar

Djersitja e pazakontë ose e tepërt është një paralajmërim i hershëm i një sulmi në zemër. Mund të ndodhë në çdo kohë të ditës ose natës. Kjo simptomë prek më shpesh gratë dhe zakonisht përzihet me ethe ose djersitje gjatë natës, tipike të menopauzës.

Simptomat janë të ngjashme me gripin dhe përfshijnë lëkurën e lagësht dhe djersitjen dhe ndodhin pavarësisht nga temperatura e ajrit ose nga ushtrimet fizike.

Dhimbjet në kraharor

Burrat dhe gratë pësojnë dhimbje në gjoks me intensitet dhe formë të ndryshme. Te burrat kjo simptomë tregon shenjat më të rëndësishme të hershme të një sulmi në zemër të ardhshme që nuk duhet të injorohet. Nga ana tjetër, prek vetëm 30% të grave.

Dhimbja e kraharorit mund të shtrihet në njërën ose në të dy duart në formën e një ndjesie të pakëndshme, siç është ndjesia e shpimit të gjoksit. Kjo ndjenjë mund të shtrihet edhe në nofullën e poshtme, qafë, shpatulla ose bark.