9 fakte që nuk i dinim për Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio nuk ka nevojë për një prezantim. Ai është një nga aktorët më të pëlqyer, pamja e tij e bukur dhe sharmi i bëri të gjithë të habiten kur u shfaq në Titanikun . Por edhe pse roli i Jack e bëri at֝ë yll të Hollivudit, gjatë karrierës së tij 30-vjeçare, ai luajti vetëm në 29 filma .Leo ka luajtur në shumë më pak filma në krahasim me kolegët e tij.
1. Ai u emërua sipas gjeniut të Rilindjes, Leonardo da Vinci.

Ndërsa nëna e Leos ishte shtatzënë me të, ajo ndjeu goditjet e tij për herë të parë teksa shikonte pikturën e Leonardo da Vinçit në muzeun Uffizi në Firence, Itali. Prindërit e tij e konsideruan këtë një lloj shenje dhe për këtë arsye vendosën ta quanin Leonardo.
2. Por agjenti i tij besonte se emri i tij me tingull të huaj do ta pengonte atë të gjente një punë.

Në fillim të karrierës së tij, Leo kishte vështirësi për të gjetur një agjent dhe kur më në fund e bëri, agjenti sugjeroi ndryshimin e emrit të tij në Lenny Williams për të tërhequr më shumë audiencën amerikane. Leo refuzoi, por kjo nuk i shkoi në favor, pasi mbeti i papunë për një vit e gjysmë, edhe pasi kishte marrë pjesë në 100 audicione . Por fatmirësisht, 2 vjet më vonë, Leo më në fund gjeti një agjent që e pranoi me emrin e tij dhe fati më në fund i buzëqeshi.
3. Leonardo DiCaprio ka qenë duke luftuar me çrregullimin obsesiv-kompulsiv gjatë gjithë jetës së tij.

Çrregullimi obsesiv-kompulsiv ( OCD ) është një çrregullim i shëndetit mendor ku një individ ndjen nevojën për të përsëritur një veprim të caktuar për të “përballuar” obsesionet e tij. Megjithatë, Leo nuk dëshiron që gjendja e tij t’i pushtojë jetën dhe përpiqet shumë ta luftojë atë. Ai vazhdimisht lufton disa herë me nxitjet për të ecur nëpër porta dhe e detyron veten të mos shkelë çdo njollë çamçakëzi kur ecën përgjatë trotuareve.
4. Në vitin 2009, Leo bleu një ishull me synimin për të krijuar një vendpushim miqësor ndaj mjedisit.

Leo pagoi një shumë të madhe 1.75 milionë dollarë me një plan që një resort të jetë tërësisht i vetë-qëndrueshëm dhe të përmbajë 36 vila që do të mbështeteshin vetëm në energjinë natyrore. Megjithatë, plani i tij nuk shkoi shumë mirë, por pas disa vonesave në ndërtim, u dhanë lejet e ndërtimit.
5. Leo adoptoi , nga një distancë, një vajzë nga Afrika e Jugut, ndërsa ai ishte në vend për të filmuar filmin, Blood Diamond.

Edhe pse ai nuk e solli në shtëpi në Los Anxhelos, ai i dërgon çeqe dhe e mbështet atë dhe shtëpinë e grupit ku ajo jeton aktualisht.
6. Një herë ai fitoi një çmim si “aktori më i keq”.

Gjatë gjithë karrierës së tij, Leo ka fituar disa çmime, duke përfshirë një Razzie . Në vitin 1999, ai fitoi çmimin “Çifti më i keq i ekranit” për portretizimin e rolit të mbretit Louis në filmin “Njeriu me maskë të hekurt” .
7. Leo shpëtoi qentë e tij nga një liqen i ngrirë.

Kjo ndodhi në xhirime gjatë xhirimeve të filmit, Mos shiko . Së pari, ai pa një nga qentë e tij në liqen, dhe kur u hodh në ndihmë, qeni tjetër e ndoqi gjithashtu në lumë. Fatmirësisht, të 3 shpëtuan të gjithë shëndoshë e mirë në fund.
8. Historia e tij e takimeve sugjeron se ai kurrë nuk është takuar me një grua më të vjetër se 25 vjeç.

Edhe tani, në moshën 47-vjeçare, ai nuk duket i shqetësuar nga diferenca në moshë që ndan me të dashurat e tij . Aktualisht ai është në lidhje me Camila Morrone, 22 vjet më e vogël se ai, me të cilën është prej 4 vitesh. Por kjo nuk është hera e parë që ai takohet me një grua shumë më të re.
Leo gjithashtu u takua me Nina Agdal, Kelly Rohrbach, Toni Garrn, Erin Heatherton, Blake Lively, Bar Refaeli, Gisele Bündchen dhe të tjerë, dhe asnjëra prej tyre nuk ishte më e vjetër se 25 në atë kohë.
9. Ai dhe Kate Winslet ndihmuan të paguanin tarifat e shtëpisë së pleqve për të mbijetuarën e fundit të gjallë të Titanikut, në mënyrë që ajo të mos i shiste kujtimet e saj.

Millvina Dean, pasagjerja më e re e Titanikut dhe e mbijetuara e fundit e Titanikut, filloi të jetonte në një shtëpi pleqsh kur theu ijën e saj. Por ajo nuk kishte burime të mjaftueshme për të paguar tarifat, kështu që u detyrua të shiste relikeve të Titanic për të mbledhur fonde. Një fond në emër të saj u hap dhe Kate dhe Leo dhuruan 30,000 dollarë për të paguar tarifat e shtëpisë së pleqve./21Media

Back to top button