Përfitimet e shumta nga konsumimi i hurmave

Përfitimet e shumta nga konsumimi i hurmave

Hurmat përveç që janë shumë të shijshme, ofrojnë aq shumë përfitime shëndetësore saqë është pothuajse një domosdoshmëri për ne për t’i ngrënë ato! Dhe fakti që ata janë të ëmbël dhe shije shumë të mirë i bënë ato edhe shumë më të mira!

Gjithçka që duhet është të konsumoni një javë këtë frut të shijshëm dhe trupi juaj do t’ju falënderoj, sepse sjellin shumë të mira për shëndetin tuaj , përcjell rtv21.tv

Shëndeti i kockave do të përmirësohet

Sipas Julie Garden-Robinson, Ph.D., L.R.D.- profesor i Universitetit Shtetëror të Dakotës së Veriut, hurmat i bëjnë eshtrat më të shëndetshëm. Një studim tjetër tregon se mineralet si: fosfori, kaliumi, kalciumi dhe magnezi, të cilat gjenden në fruta të thata, forcojnë eshtrat dhe luftojnë sëmundjet si: osteoporoza.

Shëndeti juaj i tretjes do të përmirësohet

Siç u përmend më parë, hurmat kanë fibra dhe sistemi i tretjes kërkon që fibra të funksionojë siç duhet.

Futja e fibrave parandalon kapsllëkun dhe nxit lëvizjet e rregullta të zorrëve. Një studim i publikuar në British Journal of Nutrition, ka treguar se njerëzit që konsumojnë rregullisht hurma kanë një sistem më të mirë të tretjes sesa ato që nuk konsumojnë, përcjell rtv21.tv

Ju ndihmojnë të luftoni stresin dhe depresionin

Hurmat përmbajnë vitaminë B6, e cila është treguar për të ndihmuar trupin të krijojë serotonin dhe norepinefrin, të cilat përmirësojnë shëndetin tuaj të trurit. Serotonin rregullon disponimin tuaj. Për më tepër, ky studim tregon se nivelet e ulëta të B6 janë të lidhura me depresionin.

Sa më shumë Vitamina B6 ju merrni, aq më mirë do të ndiheni, jo vetëm fizikisht, por psiqikisht.

Ato ju japin një nxitje të konsiderueshme të energjisë

Hurmat janë të pasura me fibra, kalium, magnez, vitamina dhe antioksidantë, gjë që i bën ato ushqim të përkryer.

Për më tepër, ato jo vetëm që rrisin energjinë tuaj, por gjithashtu ju ndihmojnë të rifitoni atë shpejt pasi keni bërë diçka që  ju ka lodhur, si psh, të punoni ose të bëni sporte!

Hurmat mund të parandalojnë sëmundjet e zemrës

Një studim arriti në përfundimin se hurmat reduktojnë nivelet e triglicerideve dhe ulin stresin oksidativ, të cilat janë faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës dhe aterogjenezës.

Për më tepër, ato janë një burim i pasur i kaliumit, i cili, sipas studimeve, e ulë presionin e gjakut dhe zvogëlon rrezikun e goditjes, si dhe sëmundjet e tjera të zemrës.

Ato zvogëlojnë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë

Hurmat mbrojnë sistemin tonë të tretjes dhe zorrën nga bakteret e dëmshme, duke reduktuar kështu rrezikun e përhapjes në zorrën e trashë. Një studim, i kryer nga Departamenti i Ushqimit dhe Shkencave Ushqimore ka zbuluar se njerëzit që konsumojnë hurmat rregullisht rrisin rritjen e llojit të mirë të baktereve, që mbrojnë nga rritja e qelizave të kancerit në zorrën e trashë, shkruan brightside, përcjell rtv21.tv

Hurmat lehtësojnë simptomat e alergjive sezonale

SAR ose sezonal alergji rinitit ndikon në mbi 30 milionë njerëz vetëm në Shtetet e Bashkuara, por fatmirësisht, hurmat kanë një efekt pozitiv në të.

Një tjetër studim ka treguar se hurmat ndikojnë në zvogëlimin e disa shënuesve të inflamacionit në pacientët me SAR.

Ato ndihmojnë në humbje peshe

Hurmat mund të ndihmojnë gjithashtu në humbjen e peshës. Po, ato kanë fibra, por kjo fibër ju bën të ndiheni të plotë për një kohë të gjatë.

Për më tepër, hurmat përmbajnë antioksidantë si anthocyanins, phenolics, dhe carotenoids. E çlirojnë trupin ndaj  toksinave, nxisin tretjen dhe rrisin metabolizmin, gjë që çon në humbje peshe./21Media