5 fëmijë janë dërguar në spital

5 fëmijë janë dërguar në spital

Një aeroplan me pasagjerë rus ka bërë një ulje emergjente në një fushë misri afër Moskës pasi goditi një tufë zogjsh.

Raportohet se 23 persona u plagosën në incident.

Ural Airlines Airbus 321 po udhëtonte për në Simferopol të Krimesë kur goditi tufën e zogjve menjëherë pas ngritjes, duke prishur motorët e saj.

Mediat shtetërore e kanë quajtur uljen e “mrekullisë mbi Ramensk”.

Linja ajrore tha që aeroplani ishte dëmtuar ndjeshëm dhe nuk do të fluturojë përsëri. Ndërsa është duke u zhvilluar një hetim zyrtar për rastin.

Në aeroplan ishin 233 pasagjerë dhe ekuipazh në bord kur zogjtë u thithën në motorët e tij, dhe ekuipazhi vendosi menjëherë të zbriste, shkruan rtv21.tv

Një pasagjer që deshi të mbetej anonim i tha televizionit shtetëror rus se aeroplani filloi të dridhej dhunshëm pas ngritjes.

Pesë sekonda më vonë, dritat në anën e djathtë të aeroplanit filluan të ndizeshin dhe vinte era djegie. Pastaj ne zbritëm dhe të gjithë u larguan“, tha ai, raporton bbc.

Agjencia e Transportit Ajror rus Rosaviatsia, tha që aeroplani u ul në një fushë misri rreth një kilometër nga pista në Aeroportin Ndërkombëtar Zhukovsky, me motorët e tij të prishur dhe mjetet e uljes të tërhequra.

Pasagjerët u evakuuan nga aeroplani, disa prej tyre u dërguan menjëherë në spital për trajtim mjekësor dhe të tjerët u drejtuan përsëri në aeroport.

Ministria e Shëndetësisë së Rusisë tha se në mesin e pasagjerëve të shtruarve në spital janë 5 fëmijë. Të plagosurit në incident u konsideruan “në gjendje të rëndë ose të drejtë“, thanë nga kjo ministri.

Drejtori i Përgjithshëm i Ural Airlines, Kirill Skuratov i tha agjencisë së lajmeve ruse “Tass”, se pasagjerët që dëshironin të vazhdonin me udhëtimin e tyre do të futeshin në fluturime alternative pas ekzaminimeve mjekësore.

Mediat ruse e krahasuan incidentin me fluturimin US Airways që kryen një ulje emergjente në lumin Hudson menjëherë pas ngritjes në 2009.

Përplasjet midis zogjve dhe aeroplanëve janë një dukuri e zakonshme në aviacion, me mijëra raportohen çdo vit vetëm në SHBA. Sidoqoftë, ato rrallë shkaktojnë aksidente ose shkaktojnë dëme në aeroplan./21Media