Ky aeroplan arriti shpejtësinë prej 274km / h.

Ky aeroplan arriti shpejtësinë prej 274km / h.

Aeroplani më i madh në botë nga hapësira e kraharorit ka fluturuar këtë të shtunë.

Avioni me gjashtë motorë me krahëhapësin më të gjatë në botë është ndërtuar nga Stratolaunch dhe është projektuar për të vepruar si një barkë fluturuese nisëse për satelitët, transmeton rtv21.tv.

Hapësira e krahut të saj mat 117 metra, sa gjatësia e një fushe të futbollit amerikan dhe në fluturimin e saj të parë arriti shpejtësi prej rreth 274km / h./21Media